تحلیل سیاسی اخلاقی عاشورا _1

بسم الله الرحمن الرحیم

حتما این روایت را شنیدید:

پيامبر صلي الله عليه و آله : يا فاطِمَةُ! كُلُّ عَينٍ باكِيَةٌ يَومَ القِيامَةِ إلاّ عَينٌ بَكَت عَلى مُصابِ الحُسَينِ ؛ IMG_7064 copy

پيامبر صلي الله عليه و آله :اى فاطمه! همه چشم ها در روز قيامت گريان است جز چشمى كه بر مصيبت هاى حسين بگريد

نمیخوام بگم بر حسین علیه السلام گریه کنیم تا بریم بهشت میخوام سوال بپرسم این روایات یعنی چی ؟

در کتب معتبر حدیث، روایات زیادی از ائمه معصومین (ع) در مورد ثواب بسیار زیاد و اعجاب انگیز برای گریه کنندگان و عزاداران حضرت سیدالشهدا نقل شده است.

 

يكى از این روايات، روايت “ريان بن شبيب” از حضرت ثامن الائمه امام رضا عليه السلام است. سند این روايت بسيار جالب است زيرا بيست و نه نفر از راویان آن، همگى از محدثين بزرگ و دانشمـندان عـالى مـقـام اند.

 

بر حسب این روایت، ریان ابن شبیب می‌گوید حضرت امام رضا علیه السلام به من فرمودند

محرم، ماهى است كه اعراب جاهليت بخاطر احترامش ظلم و ستم و كشت و كشتار را در آن ماه حرام كرده بودند و اين امت با اين كه به حرمت اين ماه آشنائى و شناخت داشت، احترام پيامبر خود را رعايت نكردند و در اين ماه فرزندان پيامبر خود را كشتند و زنانشان را اسير نمودند و اموالشان را غارت كردند؛ پس خدا هرگز آنها را نيامرزد.

 

پـسر شبيب، اگر مى خواهى ثواب شهداى كربلا نصيبت شود هنگامى كه ياد شهداى كربلا را مى كنى بگو: كاش من هم با آنها بودم و از فوز و سعادت بزرگ بهره مند مى شدم.

 

پـسر شبيب، اگـر مـى خـواهى براى چيزى گريه كنى، براى حسين بن على بن ابيطالب عليه السلام گريه كن كه او را ذبح كردند همان طور كه گوسفند را ذبح مى كنند و از اهل بيت او هم هيجده نفـر را با او به شهادت رساندند كه در روى زمـين مثل و مانند نداشتند…

 

پسر شبيب، اگر براى حسين چنان گريه كنى كه اشك هايت بر گونه هايت جارى شود خداوند همه گناهان كوچك و بزرگ ترا مى آمرزد، اندك باشد يا بسيار

خب روایت ادامه دارد امام من همین جا سوال دارم این یعنی چی؟

یعنی امشب گریه کنیم بریم بهشت؟یا نه این گریه باید آثاری داشته باشد یا این گریه آثاری در انسان ایجاد می نماید به عبارتی گريه اي است كه موجب تعالي و رشد روح است و ثانياً سرچشمه آن معرفت است.گریه ای اثر دارد که همراه با تدبر با شد مثل تلاوت قران که اگر همراه با تدبر نباشد اثر معرفتی نمی گذارد .

خب باشه من میخوام با تدبر گریه کنم یعنی چه؟

در تدبر باید برا خودت سوال ایجاد کنی وقتی روضه خوان روضه میخواند که حسین علیه السلام را با لب تشنه به شهادت رساندند شما سوال میکنی چه کسانی کشتند؟یهودی بودند؟مشرک بودند؟ مسلمان بودند!وقتی جواب میشنوی نه با مسلمان بودند تعجب میکنی آخه چطور ممکنه مسلمانان پسر پیام آور اسلام را به شهادت رسانده باشند؟عجیبه ها!مگه براتون روضه نمیخونند:

الشمر جالس علی صدر الحسین!خب میدونید این شمر کیه؟فکر نکنید شمر اهل نماز و روزه نبوده و یا از آن دسته آدم هایی بوده که عرق می خوردند، عربده می کشیدند؛ شمر و بسیاری دیگر که آن طرف ایستاده اند، آدم هایی هستند که پیشانی پینه بسته داشتند. بسیاری از آن ها اهل تهجد بودند.

در کتاب تاریخ مسعودی اومده که در کربلا هر روز 20000 نفر در فرات غسل می کردند. غسل قربة الی الله که حسین را بکشند و می گفتند: غسل می کنیم تا ثوابش بیشتر باشد.

خیلی عجیبه!مسیحی تو مجلس یزید تعجب میکنه !امام زین العابدین می فرماید که چون سر حسین علیه السلام را نزد یزید آوردند، همواره مجالس می گساری تشکیل می داد، سرمقدس آن حضرت را مقابل خود می گذاشت. یکی از روزها فرستاده پادشاه روم، که از اشراف و بزرگان آن سامان بود، به مجلس یزید آمد و گفت: ای پادشاه عرب این سر از کیست؟ یزید گفت: تو را با این سر چه کار؟ گفت: من وقتی که نزد پادشاه خود برمی گردم از من خواهد پرسید که در این جا چه دیده ام، از این رو دوست دارم داستان این سر و صاحب آن را برای او بازگو کنم تا در شادی و سرور با تو شریک باشد.

یزید گفت: این سر حسین بن علی بن ابیطالب است. رومی پرسید: مادرش کیست؟ گفت: فاطمه دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله . نصرانی گفت: اُف بر تو و دین تو! دین من بهتر از دین شماست؛ زیرا پدر من از نبیره های داود پیامبر بود. میان من و او پدران بسیاری فاصله هستند و نصرانی ها مرا بزرگ می شمارند و خاک پای مرا به تبرک برمی دارند؛ زیرا من یکی از اولاد داود هستم. ولی شما فرزند دختر پیامبر صلی الله علیه و آله خود را می کشید در صورتی که بین او و پیامبر شما یک مادر بیش تر فاصله نیست. این چه دینی است که شما دارید؟! پس از آن به یزید گفت: آیا داستان کنیسه حافر را شنیده ای؟

یزید گفت بگو تا بشنوم گفت در محراب این کنیسه حقه ای از طلا آویخته شده است. در آن حقه، سُمی است که می گویند این سم مرکبی است که عیسی بر آن سوار شد. اطراف آن حقه را با پارچه های حریر آزین بسته اند و در هر سال جماعت زیادی از نصارا از راه های دور به زیارت آن کنیسه می آیند و اطراف آن حقه طواف می کنند و آن را می بوسند و حاجات خود را از خداوند می خواهند. آری، نصارا چنین می کنند و عقیده آن ها همین است درباره آن سم که گمان دارند سم الاغی است که عیسی پیامبر آنان بر او سوار شده، ولی شما پسر پیامبر خود را می کشید. لا بارک الله فیکم و لا فی دینکم. یزید گفت: این نصرانی را بکشید که مرا در مملکت خود رسوا نکند. نصرانی چون احساس کشته شدن نمود، به یزید گفت: آیا مرا می کشی؟ گفت: آری.

گفت: پس بدان که دیشب پیامبر شما را در خواب دیدم. به من فرمود: ای نصرانی تو از اهل بهشتی! من از این بشارت تعجب کردم. اینک می گویم: “اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمدا رسول الله.”

پس از آن، سرمقدس حسین علیه السلام را برداشت و به سینه چسبانید و آن را می بوسید و می گریست تا کشته شد.»

 

این یک شخصیت نصرانی بوده در مقابل مسلمانانی را می بینیم که در واقعه عاشورا برا برداشتن سر حسین علیه السلام با هم مسابقه میگذارند.آقا سوال من این است چی شد مسلمانان حسین علیه السلام را کشتند؟

خود امام حسین هم متعجب میشود وقتی با سپاه دشمن مواجه میشود می فرماید:

 

اقررتم بالطاعة و امنتم بالرسول محمد صل الله علیه و آله وسلم ثم انكم زحفتم الى ذریته و عترته تریدون قتلهم ، لقد استحوذ علیكم الشیطان فانساكم ذكر الله العظیم فتبا لكم و لما تریدون …
شماها كه به فرمان خدا گردن نهادید و به پیامبرش ایمان آوردید و سپس گردیده و خداى بزرگ را از یاد شما برده است ، ننگ بر شما بر آنچه اراده كرده اید

لَقَدِ اسْتَحْوَذَ عَلَيْكُمُ الشَّيْطَانُ آیه قرآن می فرماید: شیطان بر شما چنبره زده است. گاهی که شب می خوابید می گویند بختک روی شما افتاده است، نمی توانید تکان بخورید؟ همین است، شیطان گوش و چشم و درک و دلت را همین جوری گرفته نمی گذارد حق را ببینید، چنبره بر شما زده است. «فَأَنْسَاكُمْ ذِكْرَ اللَّه‏»، دیگر خدا یادتان رفته است،

جوانان خدا نکند شیطان بر کسی جنبره بزند.

حالا خودمان را محک بزنیم ببینیم افسار مادست شیطان هست یانه؟اگر راحت هر چیزی را می بینیم یعنی عقل ما و دل ما به تصرف شیطان در آمده؟!آگر هر گناهی را مرتکب میشویم یعنی اختیار مادست شیطان است و ما برای امام خودمان خطرناک می شویم اگر در تصرف شیطان هستیم تنها تفاوت ما باکوفیان این است که هنوز در موقعیت کربلا قرار نگرفته ایم

 

Like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.