متن کامل خطبه1394/01/20

خ1395.01.13بسم الله الرحمن الرحیم

….اوصیکم عباد الله بتقوی الله

تقوا یعنی رعایت حلال و حرام ؛یعنی مراقب بودن در جزء جزء زندگی ،این گونه زندگی کردن آباد کردن زندگی ابدی است اباد کردن قیامت است.تقوا داشتن ؛از حرام پرهیز نمودن برای سفر پر از هول و هراس قیامت است. آن وقتی به کار شما می‌آید که «یوم یفرّ المرء من اخیه و امّه و ابیه و صاحبته و بنیه لکلّ امرئ منهم یومئذ شأن یغنیه» است؛ روزی که انسان از برادر خودش به‌خاطر کثرت التهاب، شدت، اضطراب و آشفتگی حاکم بر روز قیامت و حساب و جزای الهی و مو از ماست کشیدن الهی می‌گریزد؛ آن روز چنان سنگین و سخت است که«یوم یجعل الْوِلْدَانَ شیبا»؛ جوان را پیر می‌کند؛ انسان در آن روز از پدر و مادر خودش و از بچه دُردانه خودش و از همسر خودش می‌گریزد. چرا؟ چون «لکلّ اِمرئ منهم یومئذ شأن یغنیه»؛ هر کسی به قدر خودش گرفتاری‌ دارد که همان گرفتاری خودش برایش بس است و مجال این نیست که به فکر کس دیگری باشد؛ اما در آن روز و در آن جا، «وجوه یومئذ ناضرة» چهره‌هایی شادند؛ چهره‌هایی درهم‌ند و گرفته. آن چهره شاد، همان چهره‌های شماست. چرا؟ برای ؛ خاطر این‌که آن کارهای خلاف شهوانی که می‌توانستید مرتکب بشوید و نشدید، آن سخنهای خلاف واقع که می توانستید بگویید اما نگفتید آن گزارش خلاف واقعی که می‌توانستید بدهید و ندادید – که تأثیراتی در وضع شما یا دوست‌تان و دشمن‌تان می‌گذاشت – آن‌جا این اعمال صالح می‌آید به کمک شما و شما را از آن گرفتاری نجات می‌دهد؛ آن‌جاست که آن اعمال به درد شما می‌خورد.

چون خانواده بنای اولین یک جامعه است و صلاح و فساد خانواده صلاح و فساد جامعه هست ما مباحث خانواده را ادامه می دهیم. این خانواده ها هستند که جامعه را تشکیل میدهند نه افراد؛ و فرد هم ابتدا در خانواده است که هویت و شخصیت خود را پیدا می‌کند. پس هم فرد و هم جامعه وابستگی زیادی به خانواده دارند، اگرچه خانواده نیز از افراد و جامعه تأثیر میپذیرد، ولی ابتدا باید برای اصلاح خانواده برنامه‌ریزی شود.

بعد از بیان چگونگی رابطه زن و مرد در زندگی مشترک به این بحث می پردازم که زن و مرد یا همان پدر و مادر نسبت به تربیت فرزند وظیفه  واجب دارند.

گام اول برای تربیت فرزند گرم نگه داشتن کانون خانواده است.خانواده ای که در آن دعوا و جنجال باشد یا بین پدر و مادر بی مهری و سردی باشد آن خانه کانون تربیت فرزند نخواهد شد و آن پدر و مادر نمی تواندد فرزند خوب تربیت نمایند.

قاعدۀ مهم و کلیدی در تربیت فرزندان این است که آقایان مراقب باشند که در طول زندگی مشترک، دل همسرشان را نشکنند و زن‌ها نیز مراقب باشند غرور مرد را نشکنند. بچه‌ای از لحاظ روحی متعادل خواهد بود که ببیند، پدرش به مادرش محبت می‌کند و دل او را نمی‌شکند و مادر هم به پدر احترام می‌گذارد و غرور او را جریحه‌دار نمی‌کند. اگر غیر از این باشد، بچه به لحاظ روحی متعادل نخواهد شد و لذا برای دینداری و تربیت آمادگی پیدا نخواهد کرد. اگر خانمی، به شوهرش احترام نگذارد و جلوی چشم فرزندان، غرور مرد را بشکند، بعید است فرزندان این خانواده درست تربیت شوند و ولایت‌مدار بار بیایند.

این گام اول و قاعده کلیدی بود بعد از اینکه پدر و مادر رابطه بین خود را اصلاح نمودند گام دوم  کثرت محبت والدین به فرزندان است که در این مورد به ذکر یک روایت بسنده می نمایم در هفته های بعد انشاء الله اامه خواهم داد:

در روایت داریم: « زیاد فرزندان خود را بوسه نمایید هر بار که فرزند خودت را می‌بوسی، به ازای هر بوسه‌، یک درجه به درجات بهشت تو افزوده می‌شود.»(رسول خدا(ص): أَکْثِرُوا مِنْ قُبْلَةِ أَوْلَادِکُمْ فَإِنَّ لَکُمْ بِکُلِّ قُبْلَةٍ دَرَجَةً فِی الْجَنَّةِ مَا بَیْنَ کُلِّ دَرَجَةٍ خَمْسُمِائَةِ عَامٍ.)(وسائل الشیعه/21/485) نباید از این نکات ریز و کلیدی، غفلت  نباید غفلت نمود که چرا توصیه شده ایم به بوسه بر فرزند و این بوسه چه تاثیری دارد که پاداش ان با هر بار یک درجه بهشت است نباید غفلت نمود چرا که امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند: «غفلت عامل گمراهی است؛ الغَفلَةُ ضَلالُ النُّفوسِ»(غررالحکم/1445)

خطبه دو

بسم الله الرحمن الرحیم

اوصیکم عباد الله و نفسی بتقوی الله

مجددا خودم و شما را به تقوای الهی سفارش می نمایم.در طول روز مراقب اعمال و افکار خودمان باشیم هر اندازه بتوانیم مراقبت نماییم از دستورات خدا سرپیچی ننماییم.

سال 1395 از زبان سکاندار انقلاب به سال اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل نامگذاری شده است.برای اینکه این توصیه معظم له جامعه عمل بپوشاند باید تبدیل به اعتقاد شود.باید هم مردم و هم دولت به اقتصاد مقاومتی اعتقاد پیدا نمایند.ممکن است دولت و مردم و بویژه دولت اقتصاد مقاومتی را به عنوان یک «نظر »پذیرفته باشند اما تا تبدیل به اعتقاد و گفتمان رایج نشود به مرحله عمل نمی رسد و در حد شعار می ماند.

  • دولت باید به این باور برسد که با اتکاء به درون می تواند ایجاد توسعه نماید.اما نشانه های این اعتقاد در ررفتار دولت دیده نشده است. ریل سیاستهای اقتصادی دولت باید تغییر نماید آنچه الان اعتقاد دولت است اعتقاد به توسعه برونزا است و سعی می کند این را تبدیل به یک گفتمان و اعتقاد عمومی نماید دولت تمام تلاشش بر  این بوده که مردم را همراه خود نماید که برای رسیدن به توسعه باید با آمریکا به توافق برسیم !! تا زمانیکه دوراهی مذاکره و کنار آمدن با آمریکا یا تحمیل فشارها مورد اعتقاد باشد؛ نمیتوان  دستور اقتصاد مقاومتی را اقدام نمود

 

دولت محترم یازدهم بعد ازامضای توافق هسته‌ای با غرب، به مردم نشان دهد در این توافق چه نشانه های هست که اعتقاد شما را توجیه نماید چه نشانه هایی هست اتکاء به بیرون را برای توسعه اقتصاد توجیه نماید!

باور کنید این لاپوشانیهای عجیب و غریب  دولت غرب را هم شگفت زده کرده است باعث تعجب است در شرایطی که علی‌رغم توافق با 1+5 و اجرای همه تعهدات توسط دولت ایران، هنوز تحریم‌های مهمی همچون مبادلات بانکی و … در واقعیت پابرجاست و مسئولان بانکی اروپا هم رسماً این موضوع را تأیید می‌‌کنند، دولت ایران تمام تلاشش این است که بدعهدی طرف مقابل را از اساس انکار کند!

بالاخره یک روز مردم به این اعتقاد می رسند که توسعه برون زا عقیم ماند به این اعتقاد می رسند که تکیه بر توافق هسته ای عقیم ماند اما شاید آن روز که این اعتقاد و باور رایج شود خیلی خسارت دیده باشیم همه سعی نماییم اقتصاد مقاومتی را باور کنیم رسانه ها تلاش کنند اقتصاد مقاومتی را به باور مردم برسانند تا جلوی بروز خسارتهای بیشتر گرفته شود.

شاید مصلحت در این باشد که دونالد ترامپ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که گفته  «درصورت پیروزی «برجام» را پاره خواهد کرد» رئیس جمهور شود تا این اقدام مبارک را انجام دهد و جلوی خسرتهای بیشتر را برای ایران بگیرد.

آنچه که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی ؛ اقدام و عمل در شهرستان کیار باید اتفاق بیفتد توسعه کشاورزی و دامداری است.

نمی خواهم عملکرد مسئولین عزیز را زیر سوال ببرم و از طرفی هم نمی  توان خلاف واقع مطلبی را بگویم بله به نظر بعضیها باید سکوت کنم اقا شما سعه صدر داشتید حسن ظن داشته باشید ما خیر جامعه و مردم را دنبال می کنیم،سوال می نمایم با وجود ظرفیت عظیم این شهرستان در رابطه باتوسعه کشاورزی و دامداری چه توجهاتی صورت گرفته است.از این همه آب و زمین چقدر بهر ه برداری شده است؟ مسئولین محترم هم در زمینه آب یاری نوین برای اراضی تحت کشت این شهرستان همت بیشتری نمایند و هم برای در آمد زایی و بهر هبرداری بیشتر اینکه چه محصولی کشت شود که درامد بیشتری داشته باشد چگونه کشت شود که سبب صرفه‌جویی در منابع آبی و طبیعی گردد باید مرد توجه مسئولین شهرستان و استان باشد.

 

 

Like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.