کاش باورمان می شد که جنگ است(خطبه 22آبان 1394)

بسم الله الرحمن الرحیم

اوصیکم عبادالله بتقوی اللهجنگ

همام كه مردي عابد و زاهد بود، روزي به ديدار امام علي (سلام الله عليه) نائل آمد و از امام درخواست كرد كه پارسايان را بر او به گونه اي بيان فرمايد كه گويا آن ها را مي بيند. امام پس از درنگي كوتاه اين گونه لب به سخن گشود: ”… فَاِنَّ اللهَ مَعَ الَّذِِينَ اتَّقُوا وَ هُمْ مُحْسِنُونَ“اي همام تنها خدا پروا باش و نيكي كن كه خداوند با اهل تقوي و نيكوكاران است.

حضرت با اصرار همام به بیان صفات متقین پرداخت اولین صفت مورد بیان حضرت امیر در رابطه با گفتار و شیوه حرف زدن متقین بود فرمود:منطقهم الصواب

انسانهای اهل تقوا درست حرف می زنند حرفهای بد و باطل و حرام بر زبان آنها جاری نمی شود.

بنا دارم در چند خطبه در رابطه با چند گناه که احیانا بهش مبتلا هستیم صحبت نمایم البته با نگاه تخصصی در علم اخلاق!

یکی از سخنهای ناصواب غیبت کردن است.بنده در رابطه با غیبت از عین متن کتاب معراج السعاده تالیف مرحوم ملااحمد نراقی استفاده می کنم تا هم اثر داشته باشد چون استادم حضرت ایت الله اصیلی رحمت الله علسیه خیلی به بنده توصیه داشتند این کتاب را از رو برای جوانان بخوان تا اثر بگذارد می فرمودند اینقدر اخلاص در نوشتن این کتاب بوده که اگر کسی به قصد خواندن فقط بخواند باز هم اثر می گذارد.و هم برای اینکه اخلاق را تخصصی بیاموزیم ما معمولا از یک طرف می افتیم یا افراط می نماییم یا تفریط به جهت عدم آشنایی با اخلاق.گاهی فردی غیبت می کند می گوییم غیبت نکن میگه سخت نگیر این حرف من مصداق غیبت نیست و گاهی کسی سخنی می گوید دیگری به او نهیب می زند که غیبت نکن در حالیکه حرف این اقا مصداق غیبت نبود بنابراین لازم است تخصصی اخلاق را بیاموزیم عالم به علم اخلاق شویم

مرحوم ملا احمد نراقی رضوان الله تعالی علیه غیبت را اینگونه تعریف نموده اند:

بدان كه: حقيقت غيبت آن است كه: چيزى نسبت بغيرى كه شيعه باشد ذكر كنى كه اگر به گوش او برسد او را ناخوش آيد و به آن راضى نباشد.

خواه آن نقص، در بدن او باشد مثل اينكه بگويى: فلانى كور، يا كر، يا گنگ، يانيم مرده، يا كوتاه، يا بلند، يا سياه، يا زرد، يا احول، يا «قطور» (1) و امثال اينها است.

يا در نسب او باشد مثل اينكه بگويى: پسر فلان، فاسق، يا ظالم، يا حمال زاده، يانانجيب و نحو اينها است.

يا در صفات و افعال و اقوال او باشد مثل اينكه بگويى: بد خلق، يا بخيل، يا متكبر، ياجبان، يا ريا كار، يا دروغ گو، يا دزد، يا ظالم، يا پرگو، يا پرخور، يا بى وقت به خانه مردم مى رود، و نحو اينها است.

يا در چيزى باشد كه متعلق به او باشد از: لباس، يا خانه، يا مركب.چنانكه بگوئى:

جامه فلان كس چركين است.يا خانه او چون خانه يهودان است.يا عمامه او مثل گنبدى است، يا بقدر گردوئى است.يا كلاه او دراز است.يا مركب او «جلف» (2) است.و امثال اينها.

و همچنين در ساير امورى كه منسوب به او باشد و به بدى ياد شود كه اگر آن رابشنود ناخوشش آيد.

همچنان كه حديث نبوى به آن دلالت مى كند، فرمود: «آيا مى دانيد كه غيبت چه چيزاست؟ عرض كردند: خدا و رسول او داناتر است.فرمود: آن است كه: ياد كنى برادرخود را به چيزى كه او را ناخوش آيد.شخصى عرض كرد كه: اگر آن صفت با او باشد بازبد است؟ فرمود: اگر باشد غيبت است و الا بهتان است » . (3)

«و نام مردى در خدمت آن حضرت برده شد، شخصى عرض كرد كه: چه عاجزاست.حضرت فرمود: غيبت رفيق خود را كردى » . (4)

و روزى اسم زنى مذكور شد عايشه گفت: كوتاه قد است.جناب رسول – صلى الله عليه و آله – فرمود: «او را غيبت كردى » . (5)

و زنى ديگر مذكور شد عايشه گفت: «آن دامن بلند است.حضرت فرمود: بيفكن ازدهن خود، پس پاره گوشتى از دهن او افتاد» . (6)

روزى يكى از اصحاب به ديگرى گفت: «فلان شخص بسيار خواب است.حضرت فرمود: گوشت برادر خود را خوردى » . (7)

شاید برای شما سوال باشد پس چرا حضرات معصومین علیهم السلام گاهی مذمت برخی افراد را می نمودند:

و آنچه در بعضى از احاديث وارد شده كه: پيغمبر – صلى الله عليه و آله – يا بعضى ازائمه – عليهم السلام – مذمت بعضى از اشخاص معينه را فرموده اند، يا از براى بيان احكام الهى بوده يا از طوايفى بوده اند كه غيبت آنها مستثنى است، چنانچه مذكور خواهد شد. انشاءااله در هفته آینده این بحث را ادامه میدهیم البته باید صبور باشید چون ممکن است چند جلسه طول بکشد خب ارزش هم دارد کلاس اخلاق هست و اخلاق هم کارخانه انسان سازی است

  1. كلفت.
  2. ميان تهى (لاغر)
  3. بحار الانوار، ج 75، ص 222، در بيان ح 1.
  4. احياء العلوم، ج 3، ص 125.و مجمع الزوائد، ج 8، ص 94.و محجة البيضاء، ج 5، ص 256.
  5. بحار الانوار، ج 75، ص 224، در بيان ح 1.
  6. جامع السعادات، ج 2، ص 294.
  7. جامع السعادات، ج 2، ص 294.و محجة البيضاء، ج 5، ص 260. (با اندك تفاوتى)

خطبه دوم

بسم الله الرحمن الرحیم

اوصیکم عباد الله و نفسی بتقوی الله

متاسفانه اخیرا کشور سیاست زده شده است .اقتصاد ما سیاست زده شده است فرهنگ ما سیاست زده شده است. مسائل حزبی و جناحی تصمیم گیرنده اول و آخر اقتصاد و فرهنگ ایران است.آنچه کشور را زمین زده است همین سیاست زدگی است.

کشور آلوده شده است به بداخلاقیهای سیاسی !مراجع معظم تقلید اطباء این دردها و مرضها هستند انتظار می رود تذکر دهند نصیحت کنند.برخی آقایان منتظرند یک فرصتی پیش بیاید انتقام گیریی نمایند این چه بد اخلاقیهایی هست در این کشور راه انداختید.انسان تعجب می کند برخی حرفها در شان برخی جایگاهها نیست و وقتی یک فردی در یک جایگاه رفیعی از کلمات سبک استفاده می کند خودش را رسوا کرده که ایشان در حد این جایگاه نبوده اند.

 

درهفته ای که گذشت مقام معظم رهبری با رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز و مؤسسات آموزش عالی، پارک‌های علم و فناوری و مراکز پژوهشی کشور دیدار داشتند.نسبت به فعالیت فرهنگی در دانشگاهها انتقاد داشتند .خب بنده خوب آشنا هستم هم میدانم درد چیه و هم با درمان و دارو آشنا هستم اما تعجب می کنیم مسئولین دانشگاهها یا نمیدانند یا در واقع اهداف سیاسی خود را دنبال میکنند.اینکه اردوههای مختلط برگزار می شود همان ساست زدگی فرهنگ است فرهنگ و کار فرهنگی قربانی اهداف سیاسی اقایان شده است که حضرت اقا تذکر دادند فرمودند مسئولین فرهنگی دانشگاه‌ها بفهمند چه می‌کنند؟ کار فرهنگی صحیح این است که انسان مؤمن، متخلق، انقلابی، معتقد به آرمان‌ها، دوستدار کشور و نظام اسلامی و دارای بصیرت و عمق دینی و سیاسی تربیت شود.

چهارشنبه همین هفته به اتفاق فرماندار محترم و چند تن از مسئولین معتمدین شهرستان با جناب استادار محترم دیدار داشتیم.ابتدا بنده از فرماندار محترم بسیار سپاسگذارم که به مطالبه مردم دقت و توجه داشتند و وقت ملاقات گرفتند از جوانان عزیزی که خیلی محترمانه در قالب تنظیم طومار نسبت به مشکلات شهرستان از فرماندار مطالبه داشتند سپاسگذارم.این گونه اقدامات شایسته و با کمال احترام نشانه زنده بودن شهر و فرهنگ وادبب بالای اهالی شهرستان است .

از استاندار فهیم و فرهیخته بسیار سپاسگذاریم حقیقتا مشکلات شهرستان را پذیرفتند و در زمینه های مختلف هم مساعدت کردند و هم قول پیگیری دادند بویژه در رابطه با بیمارستان که دستور فرمودند طرح ان نوشته شود تا پیگیری کنند به هر حال سپاسگذاریم

البته در رابطه با پیگیری بیمارستان و برخی امکانات در بحث توسعه و عمران شهرستان برخی نگاههای تعصبی خیلی مشکل آفرین هست بنده در جلسه با استاندار عرض نمودم مقصر دولت نیست ما از نماینده شهرستان انتظاراتی داریم و البته گلایه هایی که انشاءااله به موقع عرض می نمایم.

در پایان باید دعا کنیم کشور در شرایط حساسی به سر می برد بعد از نمازهای خودتون دعا نمایید . برای دولتمردان عزیز که این روزها در مصاف با دشمن هستند دعا کنید خب حقیقتا دشوار است عرصه دیپلماسی دشوار است باید دعا کنیم عزیزان ما نلغزند از مکر دشمن در امان باشند خداوند بصیرت آنها را زیاد کند کوچکترین لغزشی از این عزیزان برای کشور خسارت آفرین است

رزمندگان دیپلماسی کشور تاکنون در مقابل مستکبرین ایستادگی نموده اند باید دعا نماییم خداوند قدرت ایستادگی بیشتر به آنان عنایت کند اين تصور كه با كنار آمدن با مستكبران و ارتباط با كدخدا مي‏توان به توسعه رسيد، غلط، عقيم و بي‏فايده است و بلكه اميد دادن به دشمن است.دولت محترم ما این را خوب متوجه شده

خداوند تحت عنایت امام عصر به همه بصیرت در مقابل دشمن عنایت فرماید

 

Like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.