کج فهمی پیروان-جلسه اول

بسم الله الرحمن الرحیم

ما در متون دینی خودمان با  آیاتی از قران کریم یا روایاتی از اهل البیت علیهم السلام برخورد می نماییم که خبر از آینده میدهند خبر از وقایعی که مردم هر زمان درپیش رو دارند.

پیامبر عزیز اسلام در رابطه با  اینده مردم زمان خودشان خبر میدادند

اقا علی بن ابیطالب در رابطه با اینده رخی دوستان خود خبر میدادند

اما خبر های در رابطه با اخر الزمان فراوان است. اول این نکته که اخر الزمان یک زمان مشخص شده نیست مثلا نفر مودند از سال 1438 ه ق به بعد اخر الزمان است . خبر از یک وقایعی داده اند که این وقایع که اتفاق بیفتد یعنی اخر الزمان است.

حال چه ضرورتی دارد راهنمایان بشری خبر از اینده بدهند

 

درک آینده موجب می‌شود که انسان تحلیل شرایط زمان خودش را هم بهتر انجام دهد. اینکه ما به چه وضعیتی خواهیم رسید، مهمتر از این است که الان در چه وضعیتی به‌سر می‌بریم؟ اهل‌بیت(ع) برای درک شرایط آینده، راهنمایی‌های خاصی برای ما داشته‌اند و علماء هم در گذشته، کتاب‌هایی از روایات مربوط به علائم و ویژگی‌های آخرالزمان نوشته‌اند؛ دربارۀ اینکه «وضعیت جامعه در آخرالزمان به کجا خواهد رسید؟»

هم از وقایع مثبت خبر داده اند و هم از واقع منفی

وقتی از وقایع منفی دوران اخرالزمان خبر داده می شود در واقع حضرات معصومین لطف فرموده اند و میدانهای مین دوران اخرالزمان را گوشزد کرده اندتا از این وجوه منفی پرهیز کنیم و از این میدان مین‌هایی که در مقابل‌مان هست عبور کنیم. باید ببینیم مؤمنین در آخرین مراحل انتظار با چه صحنه‌هایی مواجه می‌شوند؟ باید ببینیم که در آینده با چه شرایطی مواجه خواهیم شد تا الان که می‌خواهیم برخی صحنه‌ها را تحلیل کنیم، بدانیم که بعضی از اینها مقدمۀ همان شرایط آینده است.

یکی از وقایع منفی که خطرش بیش از هر خطری است جنگ خوبان با امام زمان خود است.

در روایات  خبر از برخی وقایع خطرناک که خوبان برای امام زمان خود دارند داده شده است

 

همان خطری که  مسلمانان و خوبان زمان امام حسین علیه اسلام برای حضرت حسین علیه السلام داشتند

  • دربارۀ مردم کوفه گفته‌اند: «قُلُوبَهُمْ مَعَهُ وَ سُیُوفَهُمْ عَلَیْه‏»(لهوف/62) چطور می‌شود کسی حسین(ع) را دوست داشته باشد و بعد شمشیر بکشد و ایشان را بکُشد؟ در این زمینه برخی از حقایق هست که باید دیده شود. واقعاً ما کربلا را درست معرفی نکرده‌ایم. واقعش این است که امام حسین(ع) را مردم کشتند؛ دشمنان نکشتند. دشمنان گفتند: «مردم! خودتان بروید حسین(ع) را بکشید» و مردم هم بسیج شدند و چند هفته آهنگری‌های کوفه تیر و نیزه و شمشیر درست ‌کردند؛ آن‌هم از پول خودشان! اما حسین را جهالت دوستان و علاقه مندان آن حضرت به شهادت رساند.
  • همین خطر برای امام زمان از جانب ما هست. و این خطر را گوشزد کردد به عنوان یک واقعه منفی تا متوجه باشیم مراقبت نماییم و ان را از خودمان دور نماییم.
  • خبر دادند که خوبهای کج فهم نماز شب خوانهای کج فهم هیئتیهای کج فهم فقهاء کج فهم مراجع تقلید کج فهم به جنگ اما زمان می روند

امام صادق علیه السلام:

اِنَ قائِمَنا اِذا قامَ اِستَقبَلَ مِن جَهلَةِ النّاسِ اَشَدَّ مِمّا اِستَقبَلَه رَسُولُ اللّهِ صلی اللّه علیه و آله و سلّم مِنَ الجاهِلِیَّةِ، فَقیلَ لَهُ: کَیفَ ذلِکَ؟ فَقالَ: اِنَّ رَسُولَ اللّهِ اَتی النّاسَ وَ هُم یَعبُدُون الحِجارَةَ وَ الصُّخُورَ وَ العیدانِ وَ الخَشَبَ المنحُوثَةِ وَ اَنَّ قائِمَنا اِذا قامَ اَتَی النّاسَ وَ کُلُّهُم یَتَأوَّلُونَ عَلَیهِ کِتاب اللّهِ وَ یَحتَجُّ عَلَیه بِه وَیُقاتلُهُ عَلَیه اما وَ اللّهِ لَیَدخُلَنَّ عَلَیهِم عَدلَهُ جَوفَ بُیُوتِهِم کَما یَدخُلُ الحَرُّ وَ القَرُّ

(الغیبة نعمانی، ص 159 ، بحارالانوار، ج 52، ص 361)

قائم ما روزی که قیام کند، برخورد مردم جاهل و نادان، از او برتر و شدیدتر از برخورد جاهلان دوره جاهلیّت از رسولخدا صلی اللّه علیه و آله خواهد بود.

از حضرت پرسیدند: چطور؟

فرمود: وقتی پیامبر(ص) مبعوث شد، در حالی مردم را دعوت به اسلام کرد که سنگ و کلوخ و چوبهای ساخته شده را می پرستیدند ولی وقتی قائم ما قیام کند، در حالی به سوی مردم آید که با کتاب خدا و تأویلهای غلط با او برخورد کنند و به او احتجاج نمایند و با قرآن به جنگ او برآیند امّا به خدا قسم، آنچنان عدالت آن حضرت در خانه هایشان نفوذ کند همانگونه که گرما و سرما نفوذ می کند.

جاهلیت، دوران نفهمی نیست دوران کج‌فهمی است؛ دوران بد بودن نیست، دوران خوب‌های کج‌فهم است!

جاهلیتِ بدتر از جاهلیت صدر اسلام چیست؟ آنجا با بت، به مقابله با پیامبر(ص) برخواستند، ولی اینجا با قرآن به مقابله با امام زمان(ع) برمی‌خیزند! طبیعی است که این جاهلیت، یک‌دفعه‌ای از خاک برنمی‌خیزند، بلکه ابتدا ریشه‌هایش شکل می‌گیرد و الان که در آخرین مراحل انتظار هستیم می‌توانیم در اطراف خودمان ببینیم که الان در حالِ شکل‌گیری ریشه‌های دین‌ها و شیعه‌گری‌های قلابی‌ای هستیم که بعداً به یک درخت تنومند تبدیل شده و در مقابل حضرت می‌ایستند.

ما در چه سطحی صحبت کنیم. شما جوان هیئتی هستید از خودمان بگویم. از جاهلیت بچه هیئتیها بگویم یا از جهالت علما ء صحبت نمایم .الان اثاری از این کج فهمی ها در هر طبقه ای از خوبان مشاهده می شود.

 

امام صادق علیه السلام:

وَ لَو لا اَنَّ السَّیفَ بِیَدِه لافتی الفُقَهاء بِقَتلِه وَلکِنَّ اللّه یُظهِرُهُ بِالسَّیفِ وَ الکَرَمِ فَیُطیعُونَهُ وَ یَخافُونَ فَیَتَقَبَّلُونَ حُکمَهُ مِن غَیرِ ایمانٍ بَل یُضمِرُون خِلافَهُ

ینابیع المودّة،ج 3، ص 126و اگر شمشیر در دستش نبود، بی گمان بعضی فقهاء فتوا به قتلش می دادند ولی خداوند او را با سلاح و بخشندگی ظاهر می کند، پس ناچار از او اطاعت می کنند و از ترسش حکمش را بی آن که ایمان داشته باشند می پذیرند و در دل مخالف اند.

پس خطر جهالت خطر جدی هست. منظور از دوران جاهلیت، دوران نفهمی نیست، بلکه دوران کج‌فهمی است؛ دوران بد بودن نیست، بلکه دوران خوب‌های کج‌فهم است!

در آخرالزمان مشکل اصلی، آدم‌خوب‌ها هستند؛ نه کفار و آدم‌های بد. مثلاً روایتی نداریم که بگوید: از بس کفار مراکز فساد می‌سازند، ظهور به تأخیر می‌افتد! یا روایتی نداریم که بگوید: کفار از بس سلاح هسته‌ای مخرب دارند، لذا حضرت ظهور نمی‌کند که مبادا آن بمب‌ها را بر سر مسملین فروبریزند! چرا اهل‌بیت(ع) راجع به سلاح هسته‌ای در آخرالزمان سخن نگفته‌اند، در حالی‌که راجع به خیلی از مسائل دیگر بحث کرده‌اند؟ آیا خبر نداشتند؟ چرا خبر داشتند، اما سلاح هسته‌ای مسألۀ آنها نبوده، همۀ مسائل برمی‌گردد به اینکه «خوب‌ها باید از کج فهمی  در بیایند . کج فهمی در آخر الزمان برای امام زمان خطر جانی دارد .

حاال این کج فهمی مصادیقی دارد

از جمله کج فهمی در اخر الزمان کج فهمی یا جهالت در شناخت امام زمان علیه السلام است.

در روایت معروف آمده است: «مَنْ مَاتَ وَ لَمْ يَعْرِفْ إِمَامَ زَمَانِهِ مَاتَ مِيتَةً جَاهِلِيَّة»اين حديث را فريقين يعني علماء بزرگوار شيعه و دانمشندان اهل سنت از وجود مقدس نبي اكرم صل الله عليه و آله و سلم به حدي نقل كردند كه متواتر و قطعي است. برای فهم این حدیث باید توجه کرد که يكي از مهم ترين وظايفي كه ما داريم که هيچ عذري را از كسي كه آن وظيفه را انجام ندهد نمی پذیرند، معرفت وجود مقدس امام عليه السلام است. . اگر نشناسی در اخر الزمان افرادی می ایند و خود را امام زمان معرفی می نمایند  اگر شناخت نباشد معتقد میشوی و وقتی امام زمان راستین ظهور نماید  به مقابله با او قیام می نمایی

وقتی سید علی محمد بابا  اداعا نمد من همان مهدی موعود هستم عده ای معتق شدند و تا ظهور حضرت نسل این افراد دشمن امام زمان راستین  هستند

امروزه شاید پوستر های تبلیغاتی از ظهور پسر امام زمان توسط برخی جوانان کج فهم هیئتی و یا طلبه به دست مشا رسده که یکی ظهور کرده و ادعا می کند من فرزند امام زمان هستم….

 

Like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.