متن خطبه 1392/08/10

بسم الله الرحمن الرحیمindex

خالق عالم خلقت انسان رابیهوده نیافریده خلقت انسان با هدف پیمودن راه بندگی است بندگی خدا مستلزم رعایت تقوا است.

انسان ناگزیر به معاد است سفر قیامت در پیش دارد سفری 50 هزار ساله زاد وتوشه اش فقط تقواست.

یاایها الذین ءامنوا اتقوا الله و التنظر نفس ماقدمت لغد و اتقو الله ان الله خبیر بماتعملون مومنین محاسبه نفس نمایید خود را به پای حساب اورید بنگرید که برای قیامت خود چه اندوخته ای دارید تقوا را رعایت نمایید که خدا اگاه به اعمال شماست .

در ادامه مباحث قبلی به اینجا رسیدیم که اولین مرحله از مراحل سیر و سلوک بیداری از خواب غفلت است انسان تا خواب است تا غافل هست حرکتی به سمت خدا آغاز ننموده.

اولین سبب از اسباب بیداری تفکر بود تفکر در وجود و شگفتیهای خلقت انسان و جهان که انسان خواب را بیدار میکند و او را مهیای پرواز به جوار قرب الی الله می نماید

دومین سبب از اسباب بیداری که در این خطبه به آن می پردازم نگاه خاص اولیاء الهی به انسان غافل است.اولیائ الهی واسطه های بین خدا و بند گان او هستند خداوند متعال اولیاء خود را سبب فیض قرار دادهه وکسانی که به دامن این بزرگواران چنگ بزنند از نگاه خاص این بزرگواران بهره مند می گردند.ائمه معصومین صلوات الله علیهم اجمعین حاملان نور الهی هستند به هر کسی که نظر نمایند چنان دگرگونی در او ایجاد می نمایند که گویی این انسان ان انسان خواب غافل قبلی نیست. بشر حافى یکى از اشراف زادگان بود که شبانه روز به عیاشى و فسق و فجور اشتغال داشت . خانه اش مرکز عیش و نوش و رقص و غنا و فساد بود که صداى آن از بیرون شنیده مى شد. روزى از روزها که در خانه اش محفل و مجلس گناه برپا بود، کنیزش با ظرف خاکروبه ، درب منزل آمد تا آن را خالى کند که در این هنگام حضرت موسى ابن جعفر(ع ) از درب آن خانه عبور کرد و صداى ساز و رقص به گوشش رسید. از کنیز پرسید: صاحب این خانه بنده است یا آزاد؟ کنیز جواب داد: البته که آزاد و آقا است . امام (ع ) فرمود: راست گفتى ؛ زیرا اگر بنده بود از مولاى خود مى ترسید و این چنین در معصیت گستاخ نمى شد. کنیز به داخل منزل برگشت .

بشر که بر سفره شراب نشسته بود از کنیز پرسید: چرا دیر آمدى ؟ کنیز داستان سؤ ال مرد ناشناس و جواب خودش را نقل کرد. بشر پرسید: آن مرد در نهایت چه گفت ؟ کنیز جواب داد: آخرین سخن آن مرد این بود: راست گفتى ، اگر صاحب خانه آزاد نبود (و خودش را بنده خدا مى دانست ) از مولاى خود مى ترسید و در معصیت این چنین گستاخ نبود.

سخن کوتاه حضرت موسى بن جعفر(ع ) همانند تیر بر دل او نشست و مانند جرقه آتشى قلبش را نورانى و دگرگون ساخت . سفره شراب را ترک کرد و با پاى برهنه بیرون دوید تا خود را به مرد ناشناس برساند. دوان دوان خودش ‍ را به موسى بن جعفر(ع ) رسانید و عرض کرد: آقاى من ! از خدا و از شما معذرت مى خواهم . آرى من بنده خدا بوده و هستم ، لیکن بندگى خودم را فراموش کرده بودم . بدین جهت ، چنین گستاخانه معصیت مى کردم . ولى اکنون به بندگى خود پى بردم و از اعمال گذشته ام توبه مى کنم . آیا توبه ام قبول است ؟ حضرت فرمود: آرى خدا توبه ات را قبول مى کند. از گناهان خود خارج شو و معصیت رابراى همیشه ترک کن .

آرى بشر حافى توبه کرد و در سلک عابدان و زاهدان و اولیاى خدا در آمد و به شکرانه این نعمت ، تا آخر عمر با پاى برهنه راه مى رفت . ایام سوگواری حسین بن علی بن اببطالب علیهما السلام فرا رسیده آنهایی که به دنبال نجات از خواب غفلند بدانند که ان الحسین سفینه النجاه ،حسین کشتی نجات است آنان که خود را در تاریکی گمراهی میبینند وبه دنبال نور هدایت هستند بدانند که حسین علیه السلام مصباح الهدی است از فرصت سوگواری برای سید الشهدا استفاده کنند که نگاه حسین علیه السلام از نگاههای خاص است .نگاهی که حر را از بند غفلت حر کرد نگاهی که زهیر را در عالمی دیگر قرار داد نگاه حسین علیه السلام است.

چه بسیار افراد خوابی که از نگاه حامل نور حسین علیه السلام بهره مند گشتند وبیدار شدند.مگر در مورد زهیر نشنیدی که در بین راه برگشت از سفر حج چنان برنامه ریزی می نمود که با حسین علیه السلام رو در رو نشود نمیخواست در رکاب حسین علیه السلام باشد تا اینکه در یکی از منازل کاروان حسین علیه السلام و قافله زهیر یکجا توقف میکنند امام حسین علیه السلام به دنبال زهیر فرستاد زهیری که مایل به ملاقات با امام خود نبود با اصرار همسر وارد خیمه حسین علیه السلام میود در خیمه چه گذشت ننوشته اند ونمیدانیم ولی نظر خاص امام به زهیر بوده که چنان در قلب او اثر می گذارد که پرده های غفلت را کنار میزند و از زهیر فراری ،زهیر دلداه میسازد.آری حضرات معصومین به انسان مرده حیات میدهند يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ هر کس قصد خدا دارد از این بزرگواران شروع نماید من اراد الله بدء بکم

بسم الله الرحمن الرحیم……

خود و شمابندگان خدا را به رعایت تقوای الهی سفارش می نمایم مجددا شما را متوجه سفر حتمی قیامت مینمایم از مرگ غفلت نکنید از مرگ گذشتگان عبرت بگیرید آنان به قبر رفتند اکنون نه قدرتی دارند که اعمال زشت را از خود دور نمایند و نه فرصتی دارند تا عمل نیکی به اعمال خود اضافه نمایندبه فرموده امیر بیان علیه السلام از عصیان و نا فرمانی خدا کناره گیرید که فردا به امروز نزدیک است فإِنّ غداً مِن الْيوْمِ قرِيبٌ. ما أسْرع السّاعاتِ فِي الْيوْمِ، چگونه ساعتها در روز وأسْرع الاْيّام فِي الشّهْرِ، وروزها در ماه وأسْرع الشُّهُور فِي السّنةِ و ماهها در سال، وأسْرع السِّنِين فِي الْعُمُرِ وسالها در عمر چه سریع گذشت!!

روند مذاکرات دولت توام با اقدامات عملی نگران کننده است که دلسوزانه به دولتمردان عزیز هشدار میدهیم که سرمایه 34 ساله انقلاب را اقدامات کنونی شما در روند مذاکرات تهدید می نماید .اقدام نا بجای شما در سفر به نیویورک ، رایج شدن گفتمان مشترک بین برخی از دولتمردان که در مورد وضعیت اقتصادی کشور سیاه نمایی میکنند ،جمع نمودن بیلبوردهای ضد امریکایی درسطح شهر تهران،اظهار نظر برخی از وابستگان در مورد حذف شعار مرگ بر امریکا همه نگران کننده است در حالیکه دولت شما دولت تدبیر و امید است .مااز شما می پرسیم آیا هویت مستکبرانه آمریکا تغییر یافته ؟آیا امریکا دیگر شیطان بزرگ نیست یا زا اول شیطان بزرگ نبوده و امام امت اشتباه فرمودند؟نکند در جلسه خصوصی امام امت به شما فرموده باشند اشتباه کردم یا شوخی نمودم ؟!!این روزها در جریان مذاکرات اینکه دائما از وضعیت بد اقتصادی کشور حرف میزنید گاهی علنا می گویید صندوق خالیست ؛افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودرو چهار برابر شدن هزینه حق انشعاب برق شهری و اظهار نظرهای دیگر شما از این قبیل, به دشمن می فهمانید که تحریم اثر گذاشته در جریان مذاکرات کوتاه نیایید !که این گونه رفتارها اقدامات عملی غیر مدبرانه است ضمن اینکه مواردی از قبیل افزایش هزینه حق انشعاب برق ربطی به تحریم ندارد سوء مدیریت است!

بنابراین به ذوق زدگی خودتان پایان دهید دولت آمریکا بعد از مذاکرات نیویورک برای هزارمین بار اثبات کرد صادق نیست همچنین عمليات ترويستى سراوان توسط گروهک جیش العدل مورد حمایت آمریکا که منجر به شهادت 14 سرباز نيروى انتظامى شد مى‏تواند مهر تأييد ديگرى باشد به سخنان گهربار مقام معظم رهبرى كه فرمودند ما همچنان به غربى‏ها و دشمنان ديرينه جمهورى اسلامى ايران، بى‏اعتماد هستيم.

لذا هر گونه اقدام عملی یک طرفه قطغا خیانت است. باتوجه به نزدیکی 13 آبان،13 آبانی که تبعيد امام خمينى به تركيه در 13 آبان 1343، كشتار دانش‏آموزان در 13 آبان 1357 در دانشگاه تهران و تسخير سفارت آمريكا در 13 آبان 1358، سه رويداد متفاوت ، ولى هويت هر سه رخداد، مبارزه با استكبار و عوامل آن است و به‏همين‏دليل اين روز «روز ملى مبارزه با استكبار» ناميده مى‏شود در این روز بايد حتماً همه دستگاه‏ها و مسؤولان نظام كنار ملت بزرگ ايران اسلامى تمام تلاش خود را معطوف به برگزارى شكوهمند مراسم ضداستكبارى يوم‏الله 13 آبان كنند وبا توجه به اینکه هنوز ادبیات قلدر مآبانه دولت امریکا باقیست شعار مرگ بر آمریکا محکمتر از همیشه از زبان ملت ایران سر داده خواهد شد.

سه شنبه 14 آبان اول محرم و چهارشنبه دوم محرم ورود حضرت امام حسين(ع) به سرزمين كربلا (61 ه.ق) است .

در اهمیت عزاداری برای سید الشهدا مقدمه ای عرض نمایم. امروز هیمنه دشمن علیه اسلام سنگین است با بیش از هجده هزا شبکه قابل تماشا که سیصد و هشتاد شبکه فقط رقص و موسیقی نشون میدهد بعلاوه شبکه هایی که اعتقادات را نشانه گرفته فقط 214 شبکه صهیونیستی ضد اسلام کار میکند اما انچه این اسلام را نگه داشته محرم و صفر است آنچه بیمه کرده محرم وصفر است دشمن متوجه این پتانسیل شده و انحرافاتی را در عزاداریها وارد نموده تا مردم اصل واقعه عاشورا را فرا موش نمایند. عزاداری برای امام حسین(ع) باید معقول و خردمدار باشد تاکید کرد: اينها به گردن ما حقّ حيات دارند ما را زنده كردند ما شبانه‌روز بايد شاكر باشيم آن وقت اگر عزاداري هست عزاداري معقول باشد عزاداري خردمدار باشد عزاداري كه مودّت اينها, محبّت اينها را داشته باشد احكام و حِكم اينها را ياد بكند اگر اینجور در این ایام عزاداری نمودیم بیمه هستیم .هیئتهای مذهبی هر کدام باید آموزشگاهی بزرگ برای احیای مکتب اسلام باشند هیئتها باید از فرصت اجتماع مردم استفاده نموده احکام دین را بیان نمایند منبر موعظه برپانمایند و روضه خوانی داشته باشند اگر اینجور باشد قطعا مورد رضایت حجه ابن الحسن علیه السلام است.از اطلاعات نیروی انتظامی و سپاه میخواهم انحرافات دسته های عزاداری را به دقت شناسایی نمایند به بنده اطلاع دهند تا برنامه ریزی لازم صورت بگیرد البته بارها مواردی را از سپاه خواسته ام ولی توجه نکردند اگر روزی فرهنگ غرب بر این شهرستان اصیل مذهبی احاطه پیدانماید قطعا شما مسئول خواهید بود.

 

 

Like

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.