متن کامل خطبه 1395/03/14

بسم الله الرحمن الرحیم

…اوصیکم عبادالله بتقوی الله

تقوابهترین توشه است برای سفر قیامت وبرای سرای ابدی،این توشه را هرروز باید برداریم معنای تقوا این است که عنان خویش را بگیریم افسار خویش را بگیریم عنان دیگران را گاهی درست میتوانیم بگیریم؛ اگر بتوانیم عنان خودمان را بگیریم، خودمان را از چموشی، از وحشیگری، از عبور از خطوط قرمز الهی باز بداریم، این هنر بزرگی است.

در ادبیّات مذهبى ما، ماه رمضان، ماه تقابل شیطان و رفتارهاى شیطانى از یک سو، و رفتارهاى رحمانى و اطاعت و عبودیّت از سوى دیگر است. گفته میشود که شیطان در ماه رمضان لگام‌زده است – این از یک طرف – و گفته میشود که ماه رمضان، ماه اطاعت و عبودیّت است، که کوتاه‌ترین کلمه و پُرمغزترین کلمه، کلمه‌ى تقوا است: کُتِبَ عَلَیکُمُ الصِّیامُ کَماکُتِبَ عَلَى الَّذینَ مِن قَبلِکُم لَعَلَّکُم تَتَّقون. مسئله، مسئله‌ى تقابل شیطان و تقابل تقوا است.

چنین روزی بود یعنی اخرین جمعه ماه شعبان آقا رسول الله قیام نمودن به ایراد خطبه:

عَنِ الرِّضَا عَنْ آبَائِهِ عَنْ عَلِیٍّ علیه السلام قَالَ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلی الله علیه وآله خَطَبَنَا ذَاتَ یَوْمٍ فَقَالَ:

أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَیْکُمْ شَهْرُ اللَّهِ  بِالْبَرَکَةِ وَ الرَّحْمَةِ وَ الْمَغْفِرَةِ شَهْرٌ هُوَ عِنْدَ اللَّهِ أَفْضَلُ الشُّهُورِ وَ أَیَّامُهُ أَفْضَلُ الْأَیَّامِ وَ لَیَالِیهِ أَفْضَلُ اللَّیَالِی وَ سَاعَاتُهُ أَفْضَلُ السَّاعَاتِ.

پیامبر گرامی اسلام فرمود: ««قَدْ أَظَلَّکُمْ‏ شَهْر», «قَدْ أَقْبَلَ‏ إِلَيْکُمْ‏ شَهْرُ اللَّهِ»؛ ماه خدا دارد مي‌آيد و سايه بر شما انداخت, زير سايه ماه خدا بايد حرکت کنيد.
ماهی که نزد خدا، بهترین ماه‌هاست و روزهایش بهترین روزها و شب‌هایش بهترین شب‌ها و ساعت‌هایش بهترین ساعت‌هاست

هُوَ شَهْرٌ دُعِیتُمْ فِیهِ إِلَی ضِیَافَةِ اللَّهِ وَ جُعِلْتُمْ فِیهِ مِنْ أَهْلِ کَرَامَةِ اللَّهِ أَنْفَاسُکُمْ فِیهِ تَسْبِیحٌ وَ نَوْمُکُمْ فِیهِ عِبَادَةٌ وَ عَمَلُکُمْ فِیهِ مَقْبُولٌ وَ دُعَاؤُکُمْ فِیهِ مُسْتَجَابٌ فَاسْأَلُوا اللَّهَ رَبَّکُمْ بِنِیَّاتٍ صَادِقَةٍ وَ قُلُوبٍ طَاهِرَةٍ أَنْ یُوَفِّقَکُمْ لِصِیَامِهِ وَ تِلَاوَةِ کِتَابِهِ.

ماهی که در آن شما را به مهمانی خدا دعوت کرده اند و شما در آن از اهل کرامت خدا شده اید. نفس های شما در آن ثواب تسبیح و ذکر خدا دارد و خواب شما ثواب عبادت.
اعمال شما در آن پذیرفته است و دعاهای شما مستجاب، پس، از پروردگار خویش با نیت های راستین و دل‌های پاک، بخواهید که توفیق روزه این ماه و تلاوت قرآن در آن را به شما عنایت فرماید.

فَإِنَّ الشَّقِیَّ مَنْ حُرِمَ غُفْرَانَ اللَّهِ فِی هَذَا الشَّهْرِ الْعَظِیمِ  پس شقی و بدبخت، آن کسی است که در این ماه بزرگ، از آمرزش خدا بی بهره شود.

چرا انسان توفیق رفتن زیر سایه رمضان را ندارد بله ممکن است ماه رمضان المبارک هم تمام شود ولی عده ای مشمول غفران الهی نشوند.توفیق روزه پیدا نکنند چرا؟چون جان این افراد در گرو است.

مرحوم صدوق نقل مي‌کند که کسي آمده حضور مبارک اميرالمؤمنين(سلام الله عليه) عرض کرد من هر چه مي‌خواهم براي ادای نماز شب موفق شوم نمي‌شود، فرمود: «قَدْ قَيَّدَتْکَ‏ ذُنُوبُکَ»؛ آن گناهانِ روز دست و بال تو را بست، روز راحت باش شب آزاد هستي. انساني که گِرو است دلش مي‌خواهد کار انجام دهد؛ ولي مقدورش نيست، مثل کسي که گِرو دارد و بدهکار است؛ خانه‌ خود را در اختيار «مرتهن» قرار داد و مي‌خواهد خانه خود را بفروشد ولي نمي‌تواند، چون در گِرو است. بيان نوراني حضرت در آخرين جمعه ماه پربرکت شعبان اين است که آقايان, برادران, خواهران! «إِنَّ أَنْفُسَکُمْ‏ مَرْهُونَةٌ بِأَعْمَالِکُمْ»، فرمود جانتان در گِرو کارهاي قبلي شماست.این چند روز ماه شعبان فک رهن کنیم خودمان را از بند گناهان آزاد نماییم تا توفیق روز ه رمضان را پیدا نماییم.

از اوقات مهم ماه شعبان ، آخرين جمعه ماه شعبان است . از عبدالسلام بن صالح هروى نقل شده است كه مى گويد: آخرين جمعه شعبان ، به ديدن ابى الحسن على بن موسى الرضا (عليه السلام ) رفتم ، حضرت فرمودند:

«اباصلت ! بيشتر شعبان گذشت و اين آخرين جمعه آن است ؛ سهل انگاريهاى گذشته خود را در اين ماه جبران كن . بسيار دعا و استغفار كنو در باقيمانده اين ماه ، اين دعا را زياد تكرار كن : اللهم اءن لم تكن غفرت لنا فى ما مضى من شعبان ، فاغفرلنا فى ما بقى منه .خدايا! اگر در اين مدت كه از شعبان گذشته ، ما را نبخشيده اى در مدتى كه از آن مانده ما را بيامرز)؛ درپایان شما را توصیه می نمایم به روزه این چند روز باقیمانده ،سه روز آخر شعبان ، فرصت مناسبى است براى كسى كه تمام اين ماه را روزه نگرفته ، تا روزه بگيرد. امام صادق (عليه السلام ) فرمودند: كسى كه سه روز آخر شعبان را روزه بگيرد و آن را به ماه رمضان وصل كند، خداوند روزه دو ماه پى درپى ، براى او مى نويسد.

بسم الله الرحمن الرحیم

اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله

در ابتدای این خطبه  عرض ارادتی می نماییم به ساحت امام امت و عرض می ماییم السلام علیک ایها العبد الصالح المطیع لله و لرسوله

امروز ۲۷ مین سالروز رحلت امام امت است اما نام او یاد ایشان زنده است.راه ایشان پربرکت است.به اولین بیانیه انقلابی امام امت برگردیم ۱5اردیبهشت ۱۳۲۳ اولین بیانیه انقلابی را دادند یک آیه قران  در این بیانه آمده حرکت امام امت براساس این یک ایه بود و اگر انقلاب امام ماندگار شد الگو شد راز آن را این یک ایه می گوید

«قُلْ انَّما اعِظُکُم بِواحِدَةٍ أنْ تَقُومُوا لِلّهِ مَثنى‏ وَ فُرادى‏» این آیه چه می گوید؟

خداوند پیامبر اسلام را مامور می نماید تا مردم را موعظه نماید موعظه ای که یک موعظه است اما کامل است جامع است «قُلْ انَّما اعِظُکُم بِواحِدَةٍ من فقط یک موعظه دارم تمام حرفهای من این یک جمله است: أنْ تَقُومُوا لِلّهِ مَثنى‏ وَ فُرادى برای خدا قیام نمایید برای خدا

امام برای خدا به تنهایی قیام نمودند  قیام امام چون برای خدا بود منشا این همه خیر و برکت شد خود امام در این بیانیه می فرماید: قیام للَّه است که موسى کلیم را با یک عصا به فرعونیان چیره کرد و تمام تخت و تاج آنها را به باد فنا داد

اولین درس مکتب امام امت قیام برای خدا است. در هر کاری برای خدا باشد در امور شخصی در امور اجتماعی برای خدا کار کنیم مسئولین برای خدا کار کنند رئیس جمهور برای خدا به عرصه انتخابات بیاید نماینده مجلس برای خدا به عرصه انتخابات بیاد مردم به خاطر خدا انتخاب کنند وقتی معیار خدا بود مشکلات حل می شود. خودخواهى و ترک قیام براى خدا ما را به این روزگار سیاه رسانده و همه جهانیان را بر ما چیره کرده و کشورهاى اسلامى را زیر نفوذ دیگران درآورده. قیام براى منافع شخصى است که روح وحدت و برادرى را در ملت اسلامى خفه کرده.

دومین درس مکتب امام اعتماد به صدق وعده‌ی الهی، و نقطه‌ی مقابل، بی‌اعتمادی به قدرتهای مستکبر و زورگوی جهانی است؛ این یکی از اجزاء مکتب امام است.در جریان جنگ تحمیلی یک وعده‌ای در مورد پایان جنگ تحمیلی، یکی از دولتهای وابسته‌ی به آمریکا داده بود، بحث صدها میلیارد یا هزار میلیارد در میان بود، امام اعتنائی به آن نکردند، اعتماد نکردند.

ایران هرچه دارد به برکت همین راه امام است به برکت اعتماد نکردن به آمریکا است. و اینکه امروز درجا زده ایم محصول اعتماد به امریکا است. هر جا در این ۳۶ سال در اوج بودیم محصول تکیه بر آرمانهاست و هرجا به مشکل برخوردیم نتیجه دوری از آن است.

چنین روزی که مردم ایران غرق م و اندوه ماتم امام هستند مجلس خبرگان متوجه وظیفه خود هست و امام خامنه ای را به عنوان رهبر جامعه اسلامی انتخاب می کند مقام معظم رهبری در طول این ۲۷ سال راه امام را ادامه داده اند از مهمترین خصوصیات رهبر معظم توجه به مسأله استكبارستيزي و شناخت دشمنان ملت ايران و اسلام عزيز و حساسيت داشتن نسبت به طرح‌هاي دشمن بوده است.این خصوصیت برجسته ایشان اثری عظیم برای ایران و منطقه داشته است از خداوند متعال طول عمر ایشان را مسئلت داریم.

یاد و خاطره شهدای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ را نیز گرامی میداریم. امام خمینی(ره) فرمودند برای شهدای پانزده خرداد تا ابد عزای عمومی اعلام می‌کنم و درباره هیچ واقعه دیگری ایشان اینقدر تعابیر بلند ندارند به این دلیل که شهدای پانزده خرداد به خاطر خدا قیام کردند و به خیابان آمده و با این ندا که یا مرگ یا سید روح‌الله به شهادت رسیدند.

در مورد  اتفاق مبارک مجلس خبرگان خدا را شاکر هستیم جوان هایی به مجلس خبرگان آمده اند که نمایندگانی فعال و انقلابی هستند. تلاش برخی جریانات سیاسی برای ایجاد حاشیه در مجلس خبرگان بی اثر بوده است. آیت الله جنتی هم انسانی از مقوله همین نمایندگان است و به طور کلی فضای دوره پنجم مجلس خبرگان خیلی انقلابی تر از دوره های گذشته است.

در رابطه با  آغاز کار مجلس شورای اسلامی  حرف داریم ااما اجمالا در مورد رئیس انتخاب شده عرض می نمایم برجام محصول مشترک دولت تدبیر و امید و همراهی و رایزنیهای آقای لاریجانی است خیر باشد یا شر آقای لاریجانی یک طرف قضیه است و این دوره هم انتخاب شد امیدواریم که برای برجام های دیگر به تب و تاب رایزنی  با نمایندگان نیفتد.

 

Like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.