متن کامل خطبه 1395/05/08

بسم الله الرحمن الرحیم

…اوصیکم عبادالله بتقوی الله

کسانی اهل معصیت هستند که دنیا در نظر انها بزرگ جلوه می کند دنیا را کوچک ببینیم و خدا را بزرگ ،علاج دنیاپرستی را هم امیرالمؤمنین در خطبه‌ی متقین بیان فرموده است: «عظم الخالق فی انفسهم فصغر ما دونه فی اعینهم» علاج دلبستن و مجذوب شدن به دنیا این است که انسان تقوا پیشه کند که از خواص تقوا یکی همین است که «عظم الخالق فی انفسهم»؛ خدا در دل انسان، در جان انسان آنچنان جایگاهی پیدا میکند که همه چیز در نظر او کوچک میشود. این مقامات دنیوی، این اموال، این زیبائی‌ها، این جلوه‌های زندگی مادی، این لذتهای گوناگون در نظر انسان حقیر میشود و بر اثر عظمت یاد الهی در دل انسان، اهمیت پیدا نمیکند. از خصوصیات تقوا همین است.

امروز مسئله ای مهم تر از تربیت فرزند نداریم چون برای دشمن مسئله ای مهمتر از به ابتذال کشاندن جوانان ما وجود ندارد.

ضرورت آموزش ظواهر به فرزندان

الآن درباره تربیت فرزند در محیط خانوادگی بحث مي­كنيم. چون روایات آن را هم قبلا اشاره کرده­ام، دوباره تكرار نمي­كنم. ولي دیدید كه تربیت فرزند چقدر آداب دارد. بعد از دوران خردسالی هم روایات می­گویند که وقتي بزرگ شد، بايد روزه را به او یاد داد؛ نماز یادش داد؛ وضو یادش داد؛ من قبلاً این­ها را گفته­ام. از علی(علیه السلام) است كه فرمود: «أَدِّب صِغارَ أَهلَ بَیتِکَ بِلِسانِکَ عَلَی الصَّلوه وَ الطَّهور»؛ كوچكترهاي خانواده‌ات را با زبانت براي نماز و وضو تربيت كن!

امام صادق (علیه السلام): «یُؤَدِّبُ الصَّبی عَلَی الصَّوم»؛ بچه بايد براي روزه گرفتن تربيت شود. بعد هم سن اين كار را مشخص مي­كند، مي­فرمايد این کار بین پانزده و شانزده سال انجام شود. امایک مرتبه از تربیت بلکه شروع مراتب تربیت از ظاهر شریعت است. از شکل و شمایلت، پوششت و صحبت کردنت باید شروع کنی، تا برسی به روابطي که با ديگران-اشخاص صالح و فاسد- داری؛ همه اینها بايد بر اساس شرع تنظيم شود تا باطن اصلاح گردد.باید ازظاهر خود و فرزندانمان شروع نماییم البته منظور اصلاح ظاهر است نه ظاهر سازی

* رابطۀ ظاهر و باطن متقابل است

رابطۀ مستقیم هست بین ظاهر انسان و باطن و اثرگذاری ظاهر روی باطن. عکس آن را هم داریم یعنی اثرگذاری باطن روی ظاهر، هر دو مورد هست. اینطور نیست به اینکه هر کدام از یکدیگر بیگانه باشند، یعنی اینطور نیست که ظاهرم از باطنم بیگانه شود و باطن از ظاهر بیگانه بشود، این هم نیست. من چند مورد روایت می­خوانم بعد سراغ مطلب بعدی می­روم. در یک روایتی از علی (علیه السلام) است که می­فرماید: «لِکُلِّ ظاهِرٍ باطِنٌ عَلی مِثالِه فَمن طابَ ظاهِرُهُ طابَ باطِنُه وَ ما خَبُثَ ظاهِرُهُ خَبُثَ باطِنُه» برای هر ظاهری باطنی­همانند ظاهر هست. پس هرکه ظاهرش پاک باشد باطنش نیز پاک است و هرکه ظاهرش پلید است، باطنش نیز پلید است.

اول اشاره به رابطۀ مستقیم دارد بعد می­فرماید: آن کسی که ظاهرش صالح باشد، اثر می­گذارد و باطن او هم بر ظاهرش اثر می­گذارد و آن را به سمت صلاح می­برد. کسی هم که ظاهرش پلید باشد آن هم اثر می­گذارد و باطن او را هم پلید می­کند. این حرف­ها را خوب دقت کنید! چون من می­خواهم گام به گام جلو بروم. اینطور نیست که اگر ظاهر فاسد باشد، ممکن است باطن صالح باشد. اتفاقاً از این طرف اگر باطن صالح شد روی ظاهر اثر می­گذارد. قوی­تر هم اثر می­گذارد. این تأثیر بدون تردید است. از این طرف هم، ظاهر بر باطن اثر می­گذارد.

* تاثیر باطن بر ظاهر قوی­تر است.

ما در این باب روایات متعدده داریم؛ مثلا از علی (علیه السلام) است که فرمود: «مَنْ حَسُنَتْ سَریرَتُه حَسُنَتْ عَلانِیَتُه» هرکس درونش نیکو باشد، ظاهرش نیز نیکو می­گردد.

اینجا که تعبیر به سریره می­کند، شبهه­ای نیست که مراد همان باطن است. یا از امام صادق (علیه السلام) است: « إِنَّ السَّرِيرَةَ إِذَا صَحَّتْ قَوِيَتِ الْعَلَانِيَةُ » وقتی درون سالم می­شود، ظاهر نیرو می­یابد.

چه بسا اشاره به این باشد که اگر باطن صالح باشد، اتفاقاً این اثرگذاری­اش روی ظاهر خیلی بیشتر است، چون باطن توان­مندتر است.

* اصلاح ظاهر؛ تنها محور تربیت

ابتدا از کجا شروع کنیم؟ از آداب ظاهری! ابتدای راه اینجاست. پدر و مادر! می­خواهید بچه را تربیت­ کنید؟ حالا که می­خواهید به او روش بدهید – در هر محیطی که در بحث تربیت هست –  از اینجا باید شروع کنید، از ظاهر باید شروع کنید. بعد که روش گرفت، نباید رهایش کنی! خود تو هم همینگونه­ هستی که نباید خودت را رها کنی! محور این است؛ این مسأله برای اینکه شخص، انسان بشود و الهی شود، محور است. محور اصلاً همین است، غیر از این نیست.

* کاری به ظاهر نداشته باش! یا برو دلت را صاف کن! غلط است

اینطور نیست که یک کسی باطن خوب داشته باشد، در عین حال ظاهر بدی داشته باشد. من این­ها را می­گویم چون اینها خیلی این­ حرفها بر سر زبانها می­گردد. می­گویند: به ظاهرش نگاه نکن! باطن خوبی دارد. از آن طرف، می­گوید برو دلت را صاف بکن!

* اگر ظاهر مهم نبود، چرا مقربترین بنده خدا(ص) خود را به سختی می­انداخت؟

نمی­شود! نمی­شود! اگر می­شد عقل کل عالم وجود، مقرب­ترین شخص به خدا که انسانی ما فوق او نبود، خوب او که دست برنمی­داشت! اینقدر مقید به آداب ظاهره بود – چه از نظر انسانی­اش، چه ازنظر الهی­اش – که خدا خطاب به او فرمود: « طه، ما أَنْزَلْنا عَلَيْكَ الْقُرْآنَ لِتَشْقَى‏ ما قرآن را بر تو نازل نکردیم که تو خود را به سختی بیاندازی؟

خودت را چرا اینقدر به زحمت می­اندازی؟ این مرز دارد. حد دارد. پیغمبر اینقدر ملتزم بود. این مسئله است.

از کجا شروع شود؟ از ظاهر؛ چه پدر، چه مادر و چه بچه­؛ چه شکل ظاهری­، چه گفتار و چه کردار. از اینجا باید شروع کنی تا بعد به تدریج در درون تو ملکه شود. یک رابطه تنگاتنگ بین ظاهر و باطن است که من روایاتی را که هر دو طرف این مسأله را داشت خواندم.بنابریان نسبت به پوشش نسبت به اداب غذا خوردن نسبت به اداب اصلاح سر و صورت اداب خوابیدن و….همه و همه از ظواهر است و باید تربیت صورت بگیرد.

 

خطبه دوم

بسم الله الرحمن الرحیم

..اوصیکم عباد الله و نفسی بتقوی الله

روز قیامت، یکی از روزهای بسیار مهم و حساسی است که هر انسانی در پیش رو دارد. روزی که چشم ‏ها خیره می‏ شود و همه جا در نظر انسان تاریک است و گله ‏های شتر و مال و اموال فراوان فراموش می ‏گردد در آن هنگام نه شفاعت‏ کننده ‏ای است که شفاعت کند و نه دوستی که نفع رساند و نه پوزش خواستن سودی دارد .مردم بندگی خدا را بنماییم پرهیز گار باشیم به واجبات اهمیت دهیم به نماز به امر به معروف و نهی از منکر این روزها که فصل برداشت محصول است به زکات به خمس اهمیت دهیم برای ان روز سخت.

فردا شنبه 9 مرداد برابر با25 شوال سالروز شهادت امام صادق علیه السلام است.اهل عالم اگر می خواهد اسلام را بشناسد از امام صادق بشناسد نه از داعش .داعش تکفیری است مسلمان نیست .مسلمان شیعه در مکتب امام صادق علیه السلام تلمذ نموده اهل جنگ و خونریزی نیست.مرحوم کلینی روایتی را نقل کرده به این مضمون که: در عصر امام صادق(ع) دو گروه با هم مشغول جنگ بودند و در زمان جنگ خريد و فروش اسلحه هم بازار سودآوري دارد و هر دو هم اهل باطل بودند؛ شيعه‌ ای آمد حضور امام صادق(سلام الله عليه) و عرض کرد: يابن رسول الله! اينها هر دو اهل باطل اند و خريد و فروش سلاح هم الآن سودآور است ما به اينها اسلحه بفروشيم يا نفروشيم؟ حضرت با يک جمله کوتاه سه مطلب فرمودند: «بعهما ما يَکنُّهُما» بله بفروشيد (يک) به هر دو گروه بفروشيد (دو) اما فقط سلاح دفاعی بفروشيد (سه) يعنی شمشير، نيزه ،دشنه و خنجر نفروشيد بلکه خُود و سپر و چکمه و اينها که سلاح دفاعی است بفروشيد. اين است که ما وقتي وارد حرم هاي اهل بيت(عليهم السلام) شديم اين در و ديوار را مي ‌بوسيم چرا که اين دين است که نمي‌ گذارد کشتن و خونريزي رواج پيدا کند. مگر خونريزي فضيلت است؟ مگر آدم‌ کشي به جايي مي ‌رسد؟ اينکه حقد و کينه را بيشتر مي‌ کند! لذا اين مي‌ شود دين، اين مي ‌شود رئيس مذهب، اين جلوي خونريزي را مي‌ گيرد اين حرف جهاني است جهان شیعه را با رئیسش بشناسد با صادقش بشناسد.

یک مناسبت مذهبی دیگر ولادت کریمه اهل البیت فاطمه معصومه سلام الله علیها است پنج شنبه 14 مرداد یکم ذی القعده که هم روز دختر نامگذاری شده و هم اغاز دهه کرامت است

از آنجا که حضرت فاطمه معصومه(س) که از دودمان نبوت و ولایت است به جایی می‌‌رسد که امام هشتم و امام نهم(سلام الله علیهما) دربارهٴ زیارت او هم توصیه و سفارش و هم دستور و برنامه دارند،لذا از وجود مبارک امام هشتم علی ‌بن‌ موسی ‌الرضا(ع) رسیده است که، خواهر ما فاطمهٴ معصومه در قم مدفون است [و] هر کس این بانو را زیارت کند بهشت برای او است، و از وجود مبارک امام نهم امام محمد تقی(ع) روایت شده است که عمّهٴ من فاطمهٴ معصومه(س) در قم مدفون است و هر کس آن حضرت را زیارت کند بهشت برای او است. بنابراین ضرورت تعمّق هر چه بیشتردر شاخصه‌های وجودی و عظمت مقام حضرت معصومه(س) باید مورد اهتمام واقع گردد، زیرا تأکیدات ائمه معصومین(ع) همگی لزوم واکاوی شأن و منزلت بالای آن حضرت را دو چندان می‌کند.

لذا سرّ اینکه وجود مبارک امام هشتم و امام نهم(ع) فرمودند، “هر کس کریمهٴ اهل ‌بیت فاطمهٴ معصومه(س) را زیارت کند، بهشت برای او است”، نفرمود وارد بهشت می شود فرمود بهشت در اختیار او است، بدین خاطر است که او اهل ولایت است، اگر کسی پیوند ولایی با دودمان عصمت و طهارت داشته باشد، می‌‌کوشد که رایحهٴ ولایت و طعم ولایت در هستی او پدید آید و خود جزء اولیای الهی بشود، اگر کسی جزء اولیای خدا شد، «ولی‌الله» شد، در آن صورت بهشت مشتاق او است.

خبری چند روز پیش شنیدید محموله ای شامل 210 کانتینر و باارزشی بالغ بر 190 میلیارد تومان وارد کشورد .کشوری که اینگونه بازار قاچاقش فعال است امار بیکاری در ان کشور روز به روز بالاتر می رود روز به روز وابسته تر به خارج می شود این محموله ای که وارد شد هیچ کالایی ازش کشف نشده فقط فهمیدند این محموله وارد شده و سهمی از بازار را به خود اختصاص داده کی مقصر است 2ه کارمند رده پایین گمرک حتما از یک قدرت بالاتر پشتیبانی می شدند.حرف زیاد است اما همین دزدیها و غارتها و قاچاقها است که اقتصاد کشور را به این روز انداخته  باید باور کنیم تحریمها انچنان اثری ندارد که قاچاق اثر دارد  که حقوقهای نجومی اثر دارد و برجام  انقدرگشایشی  نمی اورد که برخورد با دزد  بیت المال می اورد مردم برخورد جدی و فوری میخواهند.

روز سه شنبه که گذشت وزیر راه و شهرسازی به شهرستان امد.تشریف فرمایی ایشان پیچ و قوس های زیادی داشت اما بالاخره تشریف فرما شدند لاز است از پیگیری جدی نماینده شهرستان جناب دکتر کاظمی تشکر کنیم هم بخاطر نطقی که در مجلس در رابطه با محرومیتهای شهرستان کیار داشتند هم بخاطر پیگیری ورود وزیر به شهرستان هم از تلاش فرماندار و هم از بذل توجه استاندار محترم که عنایت خاص به شهرستان دارند اقدام به 4 خطه کردن مسیر شهرکرد شلمزار تا ده کیلومتر از عنایت استاندار بود که بعد از انتخابات قول دادند و اقدامات نقشه برداری هم صورت گرفت اما وزیر محترم تمام مسیر را قول دادند که انشاء الله با پیگیری نماینده محترم و استاندار پرتلاش این وعده محقق شود

 

Like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.