متن کامل خطبه1394.10.18

شیخ نمربسم الله الرحمن الرحیم

اوصیکم عباد الله بتقوی الله

خداوند درهای آسمان و زمین را به روی اهل تقوا باز می‌کند

  • امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند: اگر آسمان و زمین درهاى خود را به روى بنده‏اى ببندند و او تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتى از میان آن دو براى او خواهد گشود. «وَ لَوْ أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرَضِینَ کَانَتَا عَلَى‏ عَبْدٍ رَتْقاً ثُمَّ اتَّقَى اللَّهَ لَجَعَلَ اللَّهُ لَهُ مِنْهُمَا مَخْرَجاً»(نهج البلاغه/خطبۀ 130)اگر ما برای باز شدن درهای بسته و رفع گرفتاری‌ها به جای هر راه حل دیگری، فقط تقوا داشته باشیم و از رابطۀ خود با خداوند، مراقبت کنیم، خواهیم دید که چگونه امور ما اصلاح خواهد شد.

بنا دارم سلسله مباحثی را در رابطه با خانواده مطرح نمایم البته اولویت مباحث تربیتی ،مباحث مربوط به خانواده است و اگر بنده تا الان وارد این بحث نشده بودم چون می خواستم قشر مد نظر جذب نماز جمعه شود که بیشتر استفاده از این مباحث شود.

خانواده اولین نهادی است که فرد در آن قدم می گذارد و خانواده در سعادت و شقا وت فرد و حتی جامعه تاثیر دارد. مهمترين ركن در نظام خانواده پدر و مادر، و زن و شوهر است .رسالت مهم زن و شوهر در خانه ایجاد آرامش است.یعنی چگونگی رفتار زن و شوهر باعث آرامش است .خداوند در قران این آرامش را هدف ازدواج بیان می کند. ومن آياته ان خلق لكم من انفسكم ازواجا لتسكنوا اليها و از نشانه هاى او اين كه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفريد تا در كنار آنان آرامش يابيد

در واقع می توان گفت خداوند به اساسی ترین نیاز هر انسانی یعنی آرامش توجه داشته و برای تامین این آرامش ازدواج را قرار داده است.زن ومرد با ازدواج و رعایت آداب زوجیت هم خود به آرامش می رسانند و محیط خانه را محیط آرامی قرار می دهند  .

اگر این دو ركن, آرامش درونی داشته باشند, خانواده, محلی امن برای تربیت فرزندان خواهد بود. اگر هر كدام به وظایف شرعی و عرفی خود عمل نمایند و زندگی را بر اساس فداكاری و گذشت بنا كنند, باصفاترین خانواده را خواهند داشت. اما اگر هوا و هوس بر زندگی, حاكم شد و انسان ((بایدها)) و ((نبایدها)), ((شایدها)) و ((نشایدها)) را به بازی گرفت و خواسته های نفسانی خود را ملاك عمل, قرار داد, به موجودی خطرناك تبدیل می شود.اولین منبع تامین آرامش در خانواده محبت مرد به زن هست. زن كه یك ركن اساسی زندگی است. زن پس از ازدواج شریك زندگی و انیس مرد می گردد; وی موجودی ظریف و نیازمند محبت است.بزرگترین رمز موفقیت زن داری اظهار علاقه و محبت به اوست. این ابراز محبت, حتما باید به طور مستقیم با لفظ و اشاره همراه باشد.زن تشنه  یک کلمه است. اینکه به او گفته شود دوستت دارم.

مردی نیست نامردی است اگر برای همسر در حد«دوستت دارم همسرم»مایه نگذاری!

رسول خدا(ص) فرمودند:« قول الرجل للمرأة إنّی أحبّک لایذهب من قلبها أبداً؛ این گفته مرد به همسرش که

« دوستت دارم » هرگز از قلب او خارج نمی شود.»

 

خطبه دوم

بسم الله الرحمن الرحیم

اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله

14 و 15 دی ماه سمینار سراسرس ائمه جمعه در تهران برگزار بود روز اول این سمینار پس از  زیارت مرقد مطهر حضرت امام به دیدار مقام معظم رهبری شرفیاب شدیم و ایمه جمعه از منبع پرفيض ولايت و رهبري خوشه گیری نمودند.

خب این اجلاس جلوه های ریز و درشت زیادی داشت.از جذابیت ها و لذتهای معنوی خاصی برخوردار بود اما آنچه بيش از همه ذهن و دل شركت‏كنندگان را به خود مشغول كرده بود، تعريف جديدي بود كه از شأن و جايگاه امامت جمعه توسط ولي امر مسلمين تحت عنوان قرارگاه ايمان، تقوا و بصيرت مطرح گرديدایشان با  اشاره به جایگاه بسیار والای نماز جمعه آن را «قرارگاه ایمان و بصیرت و اخلاق» و مهمترین وظیفه ائمه جمعه را نیز «تبیین حقایق و هدایتگری فرهنگی و سیاسی» برشمردند.

فرمودند:به‌کار بردن تعبیر قرارگاه برای نماز جمعه به این علت است که ما در حال یک مقابله معنوی، اعتقادی و ایمانی و سیاسی هستیم که همانند دوران دفاع مقدس، به ما تحمیل شده و بنابراین دفاع لازم و ضروری است .این گونه توضیح دادند که :در این جهاد، «ایمان، بصیرت، تقوا و اخلاق مردم، هدف حمله قرار گرفته شده است و ویروس‌های خطرناکی در میان جامعه پراکنده می‌شود» ایشان مهمترین وظیفه ائمه جمعه را تبیین حقایق برشمردند و گفتند: ائمه جمعه به عنوان علمای شهرها و میراث‌داران انبیا، باید با استفاده از فرصت اجتماعِ نماز جمعه، حقایق را تبیین و روشن کنند.

رهبر انقلاب اسلامی، در بخش دیگری از سخنانشان انتخابات را مسئله‌ای بسیار مهم و نعمتی واقعاً بزرگ خواندند .حضرت آقا در این بخش از فرمایشات خود از افرادی که ادعا می کنند انتخابات نامطمئن هست انتقاد نمودند و فرمودند:: برخی انگار به عادت و مرض بدی مبتلا شده‌اند که دائم در نزدیک انتخابات، در کوس نامطمئن بودن نتایج آرا می‌دمند و نعمت بزرگ انتخابات را با این حرف‌ها خراب می‌کنند. فرمودند :البته ممکن است در گوشه و کنار تخلفاتی باشد اما تخلفات سازمان یافته که نتایج را تغییر دهد، مطلقاً وجود ندارد.

بیان واضحی هم در رابطه با حق الناس داشتند تا کسی نتواند در این اصطلاح شبهه نماید. در واقع به تبیین ابعاد مختلف مفهوم پرمعنای «حق‌الناس» در عرصه انتخابات پرداختندو فرمودند: از جمله عرصه‌های رعایت حق مردم در انتخابات این است که اگر کسی صلاحیت داشت او را رد نکنیم و به او میدان بدهیم و برعکس اگر کسی چه در انتخابات خبرگان و چه مجلس شورای اسلامی، صلاحیت قانونی نداشت با اغماض و بی‌دقتی او را وارد عرصه نکنیم که بی‌توجهی به این دو نکته، ضد حق‌الناس است.

در هفته ای که گذشت شاهد جنایت آل سعود بودیم که نوکری خود را برای رژیم منحوس صهیونیسم در معرض نمایش گذاشت.

اعدام شیخ نمرها آب حیات درخت اسلام هست.

حکومت آل سعود در مقابل افکار عمومی چه پاسخی دارد؟افکار عمومی می پرسند مگرجرم شیخ نمر چی بوده است که ایشان را عدام نمودند؟!ممکن است با تزویر و دروغ پراکنی در ر سانه ها برای شیخ نمر جرم تراشی کنند اما مردم عربستان با شیخ و قیام ایشان آشنا بودند و میدانند این عالم عربستانی در حالی اعدام شده است که تنها جرم وی اعتراض به تبعیض مذهبی و درخواست آزادی دینی بوده است است.

البته هرچه دشمنان دین بیشتر مر تکب اینگونه اقدامات ناجوانمردانه شوند این سخن امام سجاد علیه السلام را برای ما بهتر ترجمه می نمایند:

امام سجاد علیه‌السلام در دعای خود اظهار می‌نمایند:«الحمدلله الذی جعل اعدائنا من الحمقاء و الجهلاء»  ؛ یعنی: حَمد (شکر توأم با پرستش) مخصوص الله است، همان که دشمنان ما را از احمق‌ها و جاهل‌ها قرار داد.آری حکام عربستانی احمق هستند که نمی فهمند بهای خون شیخ نمر زوال حکومت آل سعود است.احمق هستند و از سرنوشت حاکمان بنی امیه و حاکمان جور پس از آنها درس نگرفتند.

آل سعود با این اقدام خود جهان اسلام را بیدار می کند.جهان اسلام  به این باور می رسند که آل سعود نایب استکبار در منطقه است

حمیّت و غیرت مردم ایران در واکنش به اعدام شیخ نمر ستودنی است .مردم ایران از دولت خود می خواهند اینقدر با مماشات با حکام عربستان برخورد نکنند مردم انتظار برخورد قاطعانه‌تری با آل‌سعود دارندالبته حمله به سفارت عربستان در مشهد مقدس کار بسیار اشتباهی بود در فرهنگ اسلامی سفیر را محترم می‌شمارند؛ حتی سفیر دشمن را!

19 دی را در پیش داریم سالگرد قيام خونين مردم قم در اعتراض به مقاله ساواك عليه حضرت امام خميني(ره) است.روز مهمی است .خیلی از مردم توهین به حضرت امام در یکی از روزنامه ها را سطحی دیدند اما مردم قم به عمق این توهین و به دنباله این توهین با بصیرتی که داشتند نگاه کردند و به خیابان امدند مقام معظم رهبری در این باره فرموده اند: اگر شما قمي‏ها آن دركي را كه آن روز پيدا كرديد، پيدا نمي‏كرديد، به خيابانها نمي‏آمديد، دفاع نمي‏كرديد، شهيد نمي‏داديد و آن رسوايي بي‏نظير را براي دستگاه طاغوت به‏وجود نمي‏آورديد، معلوم نبود جريان مبارزات به اين شكلي كه اتفاق افتاد، اتفاق بيفتد و ادامه پيدا كند.(

امروز هم درس همين است. شم انساني و عميقِ يك ملت بايد حوادث را قبل از وقوع آن احساس كند و بفهمد كه چه اتفاقي دارد مي‏افتد و عكس‏العمل نشان بدهد. در طول تاريخ اسلام وقتي نگاه مي‏كنيم، نداشتن اين درك و شمِّ سياسي درست، ملتها را هميشه در خواب نگه داشته است و به دشمنان ملتها امكان داده است كه هر كاري كه مي‏خواهند، بر سر ملتها بياورند و از عكس‏العمل آن‏ها در امان و مصون بمانند.

 

 

Like

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.