متن کامل خطبه1395/02/31

خ31.2بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيموَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبّ‏ِ الْعَالَمِين
وَ صَلَّی اللهُ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّيِّبينَ الطّاهِرين وَ لَعنَةُ اللهِ عَلی اَعدائِهِم اَجمَعين.

اوصیکم عبادالله بتقوی الله

هرروز با تقوا زندگی کنید گذران دنیای شما همراه با پرهیزگاری باشد تا در قیامت آسوده خاطر باشید قیامت برای پرهیزگاران پراست از آسودگی و شادی از امام ششم (ع) روايت شده است:القيامة عرس المتقين:قيامت بزم شادى پرهيزكاران است.

بقاء انسان به تربیت صحیح فرزند است

انسان نباید ادامه وجودش را منقطع کند و از بین ببرد. هیچ کسی نمی­خواهد از بین برود. آدم بقا می­خواهد نه فنا. از آن طرف هم انسان هیچ­گاه نباید در امانت خیانت کند. اینها چیزهایی است که جزء مفطورات ما است، فطرت می­گوید که خیانت قبیح است. یا این تعبیر که فرزند میراث الهی است، نباید انسان ارثیّه را به هدر بدهد. این تعبیرها را انسان خیلی خوب ادراک می­کند. راه عدم انقطاع و راه اینکه انسان خیانت نکند، راه اینکه میراث را به هدر ندهد چیست؟ راه آن ادب و تربیت است.

من از اینجا وارد این بحث می­شوم، ما در روایاتمان هم این مطلب را داریم. مثلاً از علی (علیه السلام) نقل شده که حضرت فرمود: « خَیرُ ما ورَّثَ الآباءُ اَلأَبناء اَلأَدَب».

بهترین چیزی که پدر برای فرزند به ارث می­گذارد ، از خودش باقی می­گذارد، همان تربیت اوست. ارثیّه در مال نیست، چرا؟ چون رابطه آن با انسان اعتباری است. تو که رفتی دیگر تو مالک نیستی! وقتی مُردی، دیگر تمام شد، برو آنجا هرچه می­خواهی دست و پا بزن.

اشتغال اصلی والدین باید تربیت فرزند باشد نه تأمین مادّی او!

لذا ما درمعارفمان این را داریم که شما در ارتباط با خانواده­تان، خاندانتان به طور کلّی، بیش­ترین سعی و کوششتان را برای مسائل مادی او نگذارید! بلکه از این طرف بیش­ترین هَمِّ تو، تربیت او باشد. چون او ادامه­ی وجود تو است، بقاء تو به بقاء انسانیّت و معنویّت اوست نه حیوانیّت او. اگر او از بُعد انسانی­اش تربیت بشود، از نظر بُعد معنوی­اش تربیت شود، این ادامه حیات انسانی توست، ادامه حیات معنوی تو است.

لذا نه اینکه هَمَّت را نگذار برای اداره مادی او. نه! بیشتر روی مسأله­ی تربیتی تکیه داشته باش. در نهج­البلاغه است که علی (علیه السلام) می­فرماید،: « لَا تَجْعَلَنَّ أَكْثَرَ شُغْلِكَ بِأَهْلِكَ وَ وَلَدِك، فَإن یَکُن أهلُکَ و وَلَدُکَ أولیاءَ الله فَإنَّ اللهَ لا یُضیع أولیائَه».

بیشتر مشغولیّات خویش را نسبت به خانواده و فرزندت قرار مده، چرا که اگر خانواده و فرزندت اولیاء خدا باشند، خدا آنها را فرو گذار نمی­کند.

بیش­ترین مشغولیّات خودت را که در این عالم می­خواهی کار کنی برای آنها، از نظر مادّیشان قرار نده. بعد خیلی زیبا توضیح می­دهد که این قبلی را روشن می­کند که تو اگر بیایی کار کنی، بیش­ترین هَمِّ خودت را بگذاری برای اینکه اینها از دوستان خدا شوند، روی بُعد معنوی اینها کار کنی، پیوند اینها را با خدا محکم کنی، اگر این کار را بکنی، این را بدان خدا دوستانش را هیچ وقت وا نمی­گذارد، رهایشان نمی­کند. چقدر زیبا تفهیم می­کند. برو این فرزند و خانواده­ات را ولی­الله­ بکن، وقتی این رابطه­اش با خدا درست شد، غصّه این را نخور، هیچ وقت مولا عبد را رها نمی­کند.خدا که نمی­میرد، او زنده است. بعضی­ها می­خواهند آتیه فرزندانشان را تأمین بکنند. آن هم تا چند نسل!!اکثر شغلت را می­گذاری برای دنیایش؟ نه! بیشترین همّتت را برای دنیای او نگذار ، بیش­ترین کار را بگذار روی بُعد معنوی ـ انسانی او. تو اگر می­خواهی نسبت به او غیرت به خرج بدهی و از او بر محور محبّت به او حفظ و حراست کنی، به این است که تو انسان باقی بگذاری و بروی، مؤمن بالله باقی بگذاری بروی، نه ـ نعوذبالله ـ یک حیوان چموش بگذاری و بروی. چون از آن طرف هم هست، حالا من فقط این سمت آن را وارد شدم که اگر فقط روی محبت حیوانی و غیرت حیوانی بخواهی کارکنی، نتیجه این می شود.

 

خطبه دوم

بسم الله الرحمن الرحیم

والحمد لله رب العالمین…..

اوصیکم عباد الله و نفسی بتقوی الله

روی عن علی بن محمد الهادی علیه‌السّلام قال: اُذْکُرْ مَصْرَعَکَ بَینَ یدَیْ اَهْلِکَ وَلا طَبِیبَ یمْنَعُکَ وَلا حَبِیبَ ینْفَعُکَ (بحارالانوار جلد 75 صفحه 370)

روایت از امام هادی(ع) منقول است که حضرت فرمودند: «اُذْکُرْ مَصْرَعَکَ بَینَ یدَی اَهْلِکَ»؛ آن حالتی را که در پیشاروی خاندانت بر روی زمین افتاده‏ای به یاد آور، «وَلا طَبِیبَ یمْنَعُکَ»؛ در حالی هستی که هیچ طبیبی نمی‏تواند مرگ را از تو دور کند، تمام اطبّای عالم را هم بیاورند، خبری نیست و نمی‌توانند هیچ کاری برایت انجام دهند و دیگر کار تمام است. «وَلا حَبِیبَ ینْفَعُکَ»؛ و هیچ دوستی هم در آن حال نمی‌تواند به تو سود و نفعی برساند، رفقا و آن‌هایی که واقعاً خیلی دوستت دارند، برای تو هیچ کاری نمی‏توانند بکنند.

 

در پایان سی‌وسوّمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن‌کریم قاریان و حافظان برتر شرکت‌کننده‌ در این مسابقات با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند.مقام معظم رهبری در این دیدار فرمودند:توجّه داشته باشید! امروز در دنیا برای ضربه ‌زدن به اسلام و مسلمین، پول‌های گزافی خرج می‌کنند، کارهای بزرگی انجام می‌دهند.اگر ما به قرآن و به هدایت قرآن تمسّک کردیم، خواهیم توانست بر این توطئه‌ها فائق بیاییم؛ اگر به این مجاهدت ادامه دادیم، حتماً پیروزی متعلّق به ما خواهد بود. باید متمسّک به قرآن شد؛ دنیای اسلام احتیاج دارد به اینکه به حبل‌الله تمسّک کند، خود را محکم کند، ایستادگی خود را تضمین کند؛ امروز این احتیاج دنیای اسلام است.
طاغوت اعظم و شیطان اکبر آمریکا است در بخش دیگری از فرمایشات خود رد رابطه با خیانت برخی دولت اسلامی فرمایش داشتند و فرمودند:متأسّفانه بعضی از دولت‌های اسلامی به ملّت‌های خودشان خیانت می‌کنند؛ بعضی از دولت‌های اسلامی به امّت اسلامی خیانت می‌کنند، زمینه نفوذ آمریکا را فراهم می‌کنند؛ با طاغوت اعظم که رژیم ایالات متّحده آمریکا است، همکاری می‌کنند؛ سیاست‌های او را اِعمال می‌کنند. این گرفتاری امروز مسلمانان است، گرفتاری امروز منطقه ما است؛ این خیلی گناه بزرگی است که اینها مرتکب می‌شوند.

برادران و خواهران امروز باید متوجه باشیم بفهمیم تحلیل کنیم باید بفهمیم و باور کنیم تنها راه رشد و توسعه کشور اتکاء به سرمایه های درونی و مقابله بازیادیخواههای امریکا است.دولت محترم که سیاستگذار اقتصاد کشور است باید بعد از این همه  شیطنتی که از امریکا دید به خودش بیاید ببینید الان سناریوی جدید امریکا را ببینید شیطنتهای این شیطان اکبر را

بعد از برجام واینکه ایران به تعهدات خودش عمل کرد و بعد از  خالی شدن دست ایران از ذخایر راهبردی اورانیوم و زیرساخت‌های هسته‌ایعهدشکنی آمریکا و بهانه‌جویی‌های جدید، رنگ و بوی بیشتری به خود گرفت .دست ما را از اورانیم و ذخایر راهبردی هسته ای خالی کردند حالا می گویند:اکنون تنها موشک‌های ایران هستند که در مقابل هرگونه حملات خارجی عمل بازدارندگی را انجام می‌دهنداکنون با خنثی شدن برنامه هسته‌ای ایران بوسیله انجام مذاکرات هسته‌ای، نوبت به آن رسیده‌است که مقادیر سخت و تنبیهی جدی و گسترده‌ای را علیه برنامه موشکی ایران اتخاذ کنیم. باید آزمایش‌های موشکی ایران پی‌درپی با تحریم‌های سخت پاسخ داده شوند.خب دولت تا کی میخواهد به برجام دل ببندد .مردم انتظار ندارند بخاطر این اعتمادی که به آمریکا کردید بیایید معذرت خواهی کنید مردم فقط انتظار دارند در این مابقی دولت در این یک سال باقیمانده دست از این برجام بردارید عطایش را به لقایش ببخشید بسه دیگه!

ما نیمه شعبان سالروز میلاد حضرت حجت را در پیش داریم.در آستانه میلاد حضرت فهم خودمان را از آمدن و چگونگی ظهور حضرت بالا ببریم قواعد ظهور را بفهمیم بعضی‌ها تصور عامیانه‌ای دارند که وقتی امام زمان(عج) بیاید، با شمشیر همۀ مسائل را حل می‌کند! دیگر باید منتظر بمانیم تا بیاید و سلاح بکشد  و نیازی به مقدمه سازی نیست البته در جریان قیام حضرت، قطعاً شمشیر (سلاح) به کار گرفته خواهد شد، اما هم مقدمات بسیاری می‌خواهد و هم با لوازم بسیاری همراه خواهد بود. آن روز هم که دست‌های علی‌ابن‌ابی‌طالب(ع) را بسته بودند، شمشیر بود ولی به دلیل نبودن آن مقدمات و لوازم، به کار گرفته نشد. این شمشیر همان شمشیر است که تنها موقعیت بیرون آمدن از نیام را خواهد داشت.

اگر بهره‌گیری از شمشیر بدون توجه به قواعدش بیان شود، آن وقت تصویری که دشمنان امام زمان(عج) از ایشان به جهان ارائه می‌دهند و مردم را از ایشان می‌ترسانند، تأیید می‌شود؛ تصویر یک سلطان ستمگر و بی‌تدبیر که وقتی بیاید، می‌خواهد همۀ مسائل را صرفاً با تکیه به شمشیر حل کند.خیر باید فهم مردم بالا رود باید مردم امام را بخواهند و این نیاز به تبلیغ دارد نیاز دارد امام زمان  علیه السلام را برای جهانیان را معروف کنیم .روز میلاد امام عصر علیه السلام به روز سربازان گمنام امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف‌ نامگذاری شده است. بسیاری از پیشرفت های سیاسی، علمی، اقتصادی و فرهنگی ایران مرهون همین امنیتی است که فرزندان گمنام این مرز و بوم روز و شب در ازای حفظ و ارتقای آن تلاش کرده و رنج دوران کشیده اند.

بین توسعه و امنیت، تعامل و رابطه ای تنگاتنگ وجود دارد.  در عین حال که در سایه امنیت، آرامش و ثبات به وجود می آبد، رشد و توسعه پایدار نیز معنی و مفهوم پیدا می کند. این امنیتی که ضامن آرامش ما هست این امنیتی که ضامن توسعه کشور ما است با فداکاری فرزندانی از این کشور تامین می شود فرزندانی از وزارت اطلاعات که گمنامی لازمه کار انها است امروز اگر دشمنان قسم خورده انقلاب جرات به خود نمی دهند که به کشور ما چپ نگاه کنند به خاطر اشراف اطلاعاتی همین سربازان گمنام امام زمان (عج )می باشد

مراسمات جشن مردمی در شهرستان برنامه ریزی شده انشاء الله شرکت نمایید و از برگزار کنندگان هم میخواهیم محتوای جشن به گونه ای باشد که هم سبب شادی مردم باشد و هم شان محافل اهل البیت علیهم السلام  رعایت شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خمچ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.