متن کامل خطبه1395/03/21

بسم الله الرحمن الرحیم.

..اوصیکم عبادالله بتقوی الله

نکند فراموش نماییم که ما مسافر هستیم و مسافر به زاد و توشه نیاز دارد بهترین ره توشه سالکان مسیر معاد تقواست و تزوّدوا فانّ خیر الزاد التقوی توشه برگیرید زیرا بهترین توشه تقوا است. خداوند دستور عملی به روزه را عاملی برای پیدایش این ره توشه معنوی می کند که انسان روزه دار با روزه داری به تقوا می رسد.

ما در بند و اسیر شهوات هستیم آزاد نیستیم آزادی ارزش است آزادی از شهوات ارزش است اینکه انسان گیر خواسته های دل خود نباشد ارزش است از برجسته‌ترین وظایف در ماه مبارک رمضان آزاد شدن و رهیدن است. انسان باید این قفس‌ها و میله‌های پولادین را که با دست خود ساخته بشکند. رسول خدا (ص) در آخرین جمعه ماه شعبان خطبه‌ای ایراد فرمودند که: «أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّ أَنْفُسَکُمْ مَرْهُونَةٌ بِأَعْمَالِکُمْ فَفُکُّوهَا بِاسْتِغْفَارِکُمْ»؛ مردم شما آزاد نیستید؛ در قفس هستید و نمی‌دانید که در قفس هستید. گناهانتان شما را در قفس زندانی کرده است.راه آزادی، استغفار و طلب آمرزش است. از این رو گفته‌اند: در شبانه‌روز چندین بار بگویید «اَسْتَغْفِرُاللّهَ رَبّى وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ.

اجازه بفرمایید ما بحث تربیت فرزند را دنبال نماییم موضوع مهمی است .به دو جهت ادامه همین بحث اهمیت دارد:اول اینکه « خَیرُ ما ورَّثَ الآباءُ اَلأَبناء اَلأَدَب».بهترین چیزی که پدر برای فرزند به ارث می­گذارد ، از خودش باقی می­گذارد، همان تربیت اوست دو م اینکه اسباب برای گمراهی و ابتذال فرزندانمان زیاد شده باید حواسمون باشد و در مسئله تربیت حسابی دغدغه داشته باشیم.

ما روایات را در بحث اهمیت تربیت بیان نمودیم.سه نکته مهم را در این خطبه عرض می نمایم:

تربیت در کودکی راحت تر است

نکته اول :تربیت را از دوران طفولیت شروع نمایید. در روایاتمان داریم که مثلاً  علی (علیه السلام) به امام حسن(علیه السلام) خطاب کرد، فرمود: « إِنَّما قَلبُ الحَدَث کَالأَرضِ الخَالیةِ ما ألقِیَ فیها مِن شَئٍ قَبِلَتهُ فَبادَرتُکَ بِالأَدَبِ قَبلَ أَن یَقسُوا قَلبُکَ » قلب بچّه مانند زمین خالی است که هر چه در آن ریخته شود آن ­را قبول می­کند، پس من به تربیت تو مبادرت ورزیدم، پیش از آنکه قلبت سخت شود. این بچّه، هیچ چیزی در او نیست، هر چیزی در آن بریزی، مثل زمین می­ماند که در آن بذری، درختی، بنشانی قبول می­کند. این زمین صاف است. حضرت فرمود من قبل از آنکه این دل تو سخت بشود شروع کردم. قبل از اینکه این زمین چیزی قبول نکند، تو را ادب کردم. فرزند ابتدا که می­آید، پاک و تمیز است. فطریاتی هم همراه خودش آورده است چه در بُعد معنوی­اش، چه در بُعد انسانی­اش. خدا در او نهاده، آمده است اینجا. تو هستی که الآن می­خواهی پایه­ریزی کنی.

نکته دوم :

ما در روایاتمان داریم که بچّه وقتی به دنیا آمد، مستحبّ است همان روز اوّل، در گوش راست او اذان گفته شود و در گوش چپ او اقامه. یعنی اوّلین صوت و آهنگی که از راه سمع و گوش به او می­رسد، توحید و نبوت و… باشد. این در روز اوّل مستحب است. می­گویند تا قبل از اینکه ناف او بیفتد که معمولاً حدود ده روز طول می­کشد این کار مستحب است و این از طریق سمع است.

روایتی از امام باقر (علیه السلام)  است و هم از امام صادق (صلوات الله علیه) است که فرمودند: « إِذا بَلَغَ الغُلام ثَلاث سِنین یُقالُ لَهُ سَبع مَرَّات قُل: لاإِله الا الله ثُمَّ یَترُک». ” بچه وقتی به سه سالگی رسید به او هفت مرتبه اینگونه گفته شود که: “بگو: لا اله الا الله” سپس رها ­شود»

وقتی بچّه به سن سه سالگی رسید یعنی دو سالش تمام شد، می­خواست وارد سه سال بشود و معمولاً بچه زبان باز می کند که می­تواند کلمات را بگیرد و ادا کند – «بَلَغَ» یعنی می­رسد به اینجا – به او کلمۀ توحید را بگو و هفت بار هم بگو. چرا هفت بار؟ برای اینکه این کلام با تکرار ملکه­ی او بشود، یادش نرود.

تأثیر مخرّب صداهای شیطانی بر تربیت کودکان

معارف ما این است. انسان الهی بساز، از همان کوچکی، از روز اول کلام الهی به گوشش بخورد. آهنگ الهی را بشنود نه آهنگ شیطانی را. وای به حال آن جامعه­ای که اطفال آن به آهنگ شیطانی معتاد بشوند.

 

نکته سوم:

در مقابل کارهای گفتاری و شنیداری، کرداری و رفتاری است؛ راجع به اقدامات دیداری، در روایات اشاره شده به اینکه وقتی کودک، شش سالش تمام شد و می­خواهد وارد هفت سال بشود، اینجا مقتضی آموختن را دارد. قبل از هفت سالگی بحث گفتار بود، اینجا بحث اعمال است. در یک روایتی پیغمبر اکرم فرمودند: «عَلِّموا أَولادَکُم أَلصَّلاةِ إِذا بَلَغوا سَبعاً فرزندتان را آنگاه که به هفت سالگی وارد می­شوند نماز بیاموزید.

شش سال او که تمام می­شود و وارد هفت سال می­شود، جنبۀ دیداری و رفتاری دارد. به پدر و مادرمی­گوید: بایست و نماز را بخوان و به او این عمل را بیاموز! بحث آموزش رفتاری است نه گفتاری.

می­فرماید بعد از آموزش عملی رهایش نکن، بیا سراغ آموزش گفتاری. ایستادی نماز خواندی، به او بگو: بابا جان! مرا نگاه کن! به این می­گویند نماز.  بابا جان نماز می­خوانم، نگاه کن!

کم کم این عمل تو را یاد می­گیرد. در این سنین سریع یاد می­گیرد و گیرنده­اش بسیار قوی، سریع و عمیق است و فوراً به حافظه می­برد. حافظه هم اتاق بایگانی است. آن را در اتاق بایگانی­اش نگاه می­دارد. قشنگ عکسبرداری می­کند، فیلم می­گیرد.

خطبه دوم:

بسم الله الرحمن الرحیم

…اوصیک عبادالله و نفسی بتقوی الله

ابتدای این خطبه را اختصاص میدهم به فرمایشی از مقام معظم رهبری در  دیدار با نمایندگاه دوره دهم مجلس شورای اسلامی  که در همین هفته امروز پایان ان هست داشتند:

خجلت و شرمندگی نظام از بیکاری جوان، از خجلت خود آن جوان در داخل خانه بیشتر است؛ این را شما بدانید. بنده خودم وقتیکه به فکر این جوان بیکار می افتم ]شرمنده میشو م[… یعنی شرمندگی بند ه ی حقیر از ملاحظه ی این آمار و مطالعه ی این حقیقت، از شرمندگی آن جوانی که بیکار میرودخانه و دستش چیزی نیست، کمتر نیست، بلکه بیشتر است؛ این را باید برطرف بکنیم.

در این دیدار مقام معظم رهبری فرمودند: «اقتصاد مسئله ی فوری و اولویتّ کنونی ما است. این فرمایش معظم له یعنی اینکه اگر مسئله اقتصاد کشور حل شود ، امیداین هست که در مسائل دیگر، مثل مسائل ا جتماعی، مثل آسیبهای اجتماعی، مثل مسائل ا خلاقی، مثل مسائل فرهنگی هم تأثیرگذارباشند.

مسئله اقتصاد مهم است آنچه سهم ما به عنوان مردم در بحث اقتصاد  کم نیست نباید  رشد دادن اقتصاد را متوجه فقط دولت بدانیم بلکه ما هم نقش  داریم .ما مردم این شهر در توسعه اقتصاد چه نقشی می توانیم داشته باشیم:

مسئله بیکاری در این شهرستان نگران کننده است آیا باید منتظر بنشینیم دولت ما را مشغول نماید؟جوانان را باید منتظر دولت بنشینند؟آیا هیچ استعداد و ظرفیتی در این شهرستان نیست که بتوان مسئله اشتغال را حل نمود؟هر کدام از شما یک یا دوفرزند بیکار در خانواده خود یا فامیل دارید.برای اشتغال این جوانان بدون امید به دولت فکر کرده اید؟

یکی از استعدادهای خدادادی معطل مانده زمین و خاک مساعد است.اگر این خاکی که ماداریم در کشورهای عربی بود به اندازه نفت درامدزایی می نمودند. تا چند سال پیش خاک کشاورزی ایران در استانهای بوشهر و هرمزگان به کشورهای قطر و امارات به نام «خاک شیرین» صادر می‌شد .

اولویت فعالیت اقتصادی در این شهرستان مسئله کشاورزی است در کار کشاورزی باید جهادی عمل نماییم. به بركت اعتماد به نفس ،بلندپروازي و كار جهادي می توان از  ظرفیت کشاورزی مسئله اشتغال را حل نمود.اول باید باور کنیم دوم باید اعتما به نفس داشته باشیم سوم باید همت را بلند بگیریم.باور نماییم که از این خاک  وآب می توان پول خوب در آورد اعتماد به نفس داشته باشیم خودمان را باور کنیم ما می توانیم به قول احمدی نژاد می شود و می توانیم همت را بلند بگیریم از خودمان بپرسیم آیا محصولی پردرامد تر از یونجه نمی توان برداشت کرد؟یا بپرسیم چگونه می توان از یک هکتار زمین ۲۰ تن گندم برداشت کنم؟یا دنبال این باشیم که چگونه از خاک و آبم زمستان هم محصول برداشت نمایم.عزیزان همه اینها شدنی است.

سه محور اصلي براي كشاورزي‌

براي مسأله اقتصاد، سه محور اصلي وجود دارد:

الف. صنعتي‌كردن كشاورزي و باغداري‌

يكي صنعتي‌كردن كشاورزي است؛ كشاورزي و باغداري را صنعتي كنيم، مدرن كنيم.آب کمتر محصول بیشتر زمین کمتر محصول بیشتر

ب. ايجاد صنايع تبديلي و تكميلي‌

يكي مسأله صنايع تبديلي و تكميلي و سردخانه و اين‌چيزها است. باغدارِ اينجا اگر در كنار دست خودش صنايع تبديليِ مورد دسترس داشته باشد، به عنوان مثال انگور داریم باید در کنار آن صنعت تبدیلی باشد چند نفر باتشکیل یک تعاونی انگور اتبدیل به کشمش نمایند تا باغدار مجبور نشود بخشی ر ابه کیلویی ۶۰۰ تا ۷۰۰ بفروشد و بخشی هم روی درخت باران وبرف بخورد یا اینکه بازرگانی راه بیندازیم برای صادرات و یا تجارت داخلی اینها یک نظم میخواهد یک برنامه میخواهد باید به یک نفر اعتما دکرد و همه پشت سر آن یک نفر حرکت نماییم.

پنج شنبه ۲۷ خرداد سالروز فرمان حضرت امام خميني(ره) مبني بر تشكيل جهاد سازندگي (1358 ه.ش) و  روز جهاد كشاورزي‏ بهانه ای شد تا در این زمینه صحبت نمایم ضمن تبریک و تشکر از جهاد کشاورزی استان و شهرستان توجه به نکان عرض شده را خواستارم تا هرکجا جهاد کشاورزی سهمی دارد با سرعت ایفاء نقش نماید

موضوع دوم یاد آوری سالروز رحلت امام امت هست.اجتماع باشکوه زائرین امام امت از فرمایشات خلف صالح ایشان بهره مند شدند از شهر ما هم تعدادی زائر بودند از دست اندرکاران و برنامه ریزان این سفر زیارتی همه ادارات و مسئولین بویژه سپاه محترم وبالاخص جناب مجید صمیم اردویی سپاه تشکر می نمایم که مدیریت نمودند بدون حادثه زائرین برگشتند در اجتماع باشکوه رحلت حضرت امام مقام معظم رهبری امام را مومن متعبد انقلابی توصیف نمودند رهبر معظم انقلاب متذكر شدند كه اين انقلابي بودن است كه عامل موفقيت و رسيدن به اهداف است و «بعد از رحلت امام، ما هرجا انقلابي عمل كرديم، پيش رفتيم و هرجا از انقلابي‌گري و حركت جهادي غفلت كرديم، عقب مانديم و ناكام شديم؛ اين يك واقعيّتي است.

در بیانات معظم له پايبندي به مباني و ارزشهاي اساسي انقلاب شاخص اول انقلابی گری بیان شد.ماباید حواسمان به این شاخص باشد در همه اتفاقات کشور در همه انتخابات کشور این شاخص اول برای ما شاخص اول در نمره دادن به مسئولین باشد در انتخاب کارگزاران باشد حدود یکسال برای اانتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است فرصت کافی برای مطالعه روی افراد هست که چه کسی انقلابی عمل میکند؟آقا من از کجابفهمم چه کسی انقلابی عمل میکند؟خب شاخص دارد اولین شاخص آن پايبندي به مباني و ارزشهاي اساسي انقلاب است.درانقلاب ما استکبار ستیزی یک ارزش است درانقلاب ما حفظ استقلال کشور یک ارزش است در انقلاب ما تکیه بر فرهنگ اصیل اسلامی یک ارزش است

موضوع سوم در رابطه با فرصت رمضان المبارک است. الحمد لله شهر و جوانان از این فرصت استفاده می نمایند جوانان عزیز خودجوش محافل قرانی راه انداخته اند خیلی زیباست که می بینیم بعد از نماز صبح جوانان تا  قبور شهدای گمنام پیاده روی دارند و توسل می نمایند این برکت است خداراشکر

مااز دوازده اردیبهشت تا ۲۷ اردیبهشت میزبان ۴ قاری جوان ممتاز کشوری هستیم که استانهای زاهدانْمشهد و قم دعوت شده اند جزئیات اطلاع رسانی می شود و شما انشاء الله از برنامه های قرانی بهره مند می شوید این ماه ماه قران است و مابرای جلسات قرانی برنامه خوبی داریم .

درپایان پیشاپیش   به مناسبت پنج شنبه ۲۷ خرداد سالروز وفات حضرت خديجه(س) همسر فداکر پیامبر اسلامءهمسری عطوف ،مهربان و عاشق پیامبر عرض تسلیت دارم. پيامبر(ص) فرمود: «هيچ مالي هرگز به من سود نرسانيد آن‌گونه كه ثروت خديجه براي من سود رسانيد.

Like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.