متن کامل خطبه1395/04/11

بسم الله الرحمن الرحیم

…اوصیکم عبادالله بتقوی الله

تقوی انسان را عزیز می کند

برای علاقه‌مند شدن به تقوا کافی است یک متّقی را از نزدیک ببینیم؛ با او زندگی کنیم و ظرائفِ فضائلش را احساس کنیم. آن‌وقت مسحور زیبایی‌های وصف‌ناشدنی او خواهیم شد. که امام صادق(ع) فرمود: «الْمُتَّقِی مَحْبُوبٌ عِنْدَ کُلِّ فَرِیقٍ؛ متقی نزد هر فرقه‌ای محبوب است.

در این ماه رمضان که ماه تحصیل ملکه تقوا است خلوت سازگارترین عمل با ماه رمضان المبارک است.سعی کنید  اوقات ممکنه را خلوت نمایید خلوت همراه با تفکر خلوت همراه با ذکر یا لااقل خلوت کنید هرچند ذکر هم در این خلوت نباشد.چون در خلوت زمینه معصصیت کمتراست. وانچه در این ماه مهمتر است ترک معصیت است. در مورد اولویت داشتن ترک بدی‌ها بر انجام خوبی‌ها در کلامی از امیرالمؤمنین علی(ع) این تصریح به‌خوبی دیده می‌شود که فرموده‌اند: «اِجتنابُ السَّیِّئاتِ أَولی مِن اِکتسابِ الحَسناتِ؛ دوری کردن از بدی‌ها مهم‌تر از انجام خوبی‌هاست.

در باب تربیت فرزند صحبت می نمودیم.انچه در تربیت موثرتر است رفتار والدین و اطرافیان والدین بر فرزند است.عرض نمودیم تاثیر رفتار بر گفتار خیلی بیشتر است.به عبارتی فرزند  از آنچه که از ÷در و مادر و اطرافیان خود می بیند بیشتر تاثیر می گیرد تا از انچه که می شنود

بچّه هرچه را که ببیند، در درونش اثر می­گذارد.

کودک اینگونه است که اولاً این خزانه­ی ذهن او، اتاق بایگانی او، خالی است و در حافظه­اش چیزی ندارد، تو می­آیی مدام، به او نقش می­دهی، و در آنجا مطلب می­گذاری. ثانیاً چون هیچ چیز ندارد، زود می­گیرد. هم سریع می­گیرد و هم عمیق.

قوی­ترین رابطه­های محبّتی و تنگ­ترین رابطه در محیط خانواده بین پدر و فرزند، مادر و فرزند است. چون قوی­ترین رابطه اینجاست، ما می­بینیم اسلام خیلی دقیق شده که این مجالست و این مصاحبت، تنگاتنگ است و زیاد هم است؛ مراقب آن باشید.

چون این رابطه تنگاتنگ و زیاد است اگر فرزند یک رفتاری را مکرر ازپدر یا مادر ببیند ان رفتار چه  بد باشد چه خوب  برای فرزند تبدیل به ملکه می شود.بنابریان پدر و مادر باید خیلی مراقب باشند.

همنشینی با خوبان مایه­ی نجات

یک روایتی را من از علی (علیه السلام) عرض کنم: « لَیسَ شَئٌ أَدعَی لِخَیْرٍ وَ أَنْجَی مِنْ شرٍّ مِنْ صُحْبَةِ الأَخْیارِ» چیزی به اندازه­ی همنشینی با خوبان، انسان را به خیر نخوانده و از بدی نجات نمی­دهد.

هیچ چیزی دعوت­کننده­تر و جاذب­تر به سوی خیر و صلاح از همنشینی با خوبان نیست. همنشینی با نیکان آدم را به سمت خوبی می­کشد. زبانی نیست، عملی است. خواه ناخواهی است. رابطه تنگاتنگ اثر حسن می­گذارد. مصاحبت با افراد نیکو و  وارسته تو را به صلاح می­کشد و از شرّ نجات می­دهد. همین مصاحبت و همراهی؛ خود او، اتوماتیک­وار و ناخودآگاه روی تو اثر می­گذارد.

بعد در یک روایتی علی (علیه السلام) خیلی زیبا این را توضیح می­دهد؛ می­فرماید: «صُحْبَةُ الأَشْرارِ تَکْسِبُ الشَّرِ کالرّیحِ إِذا مَرَّ بِالنَّتِن حَمَّلَتْ نَتْناً» همنشینی با بدان، بدی می­آورد؛ مانند نسیمی که از لجن­زار می­گذرد و بوی بد می­گیرد.

اگر با آدم­های فاسد رابطه تنگاتنگ پیدا کردی – که این رابطه چاشنی محبّت هم داشته باشد- روی تو اثر می­گذارد، و تو را هم فاسد می­کند. بعد مثال می­زند. می­گوید: مصاحبت تو با او، مثل یک باد می­ماند که اگر به یک شئ بدبویی برخورد کند، این باد، بوی بد را همراه خودش می­برد؛ خواه ناخواه. همین که از روی نجاست رد شد، – همین مصاحبت – بوی بد را همراه خودش می­برد. بدان تو هم با افراد فاسد مصاحبت داشته بوی بد آن، به تو هم می­رسد، تو هم بدبو می­شوی!ببینید در این دو روایت صرف مصاحبت با خوبان و یا بدان چه اثری دارد حال  اگر این مصاحبت در خانواده باشد یعنی نه فقط یک مصاحبت بلکه یک رابطه تنگاتنگ که محبت هم چاشنی آن شده باشد چه تاثیری دارد.انسان وقتی بایک فرد بدکردار  رابطه دارد  بد می شود«صُحْبَةُ الأَشْرارِ تَکْسِبُ الشَّرِ حال اگر این فرد بد پدر باشد یا مادر باشد که فقط رابطه ندارند بلکه رباطه رابطه تنگاتنگ است همراه با محبت است رفتارهای پدر و مادر به مراتب اثر گذار تر است.

این روایات را دقت فرمایید: روایت از علی (علیه السلام) « قال علی (علیه السلام): لِسانُ الحالِ أَصدَقُ مِن لِسانِ المَقال» امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: زبان حال راستگوتر است از زبان قال.

به اصطلاح مردم می­گویند که: دم خروس را ببینم یا قسم حضرت عباس­ات را؟! دم خروس گویاتر است از قسم حضرت عباس.

حال که زبان حال و رفتار موثر تر ا گفتن است.و از طرفی فرزند بیشترین رفتارها را زا÷در و مادر خود می بیند چون قوی ترین رابطه را با این دو دارد ÷در و مادر باید خیلی مراقب رفتار خود باشند.

لذا از نظر تربیت، وقتی بچّه می­خواهد تربیت شود، بدان آنکه بُرد بیشتر دارد، هیکل پدر و مادر اوست. هیکل پدر و مادر را بچّه می­بیند و این دیدن بیشتر از گفتنهای پدر و مادر بر روی او تاثیر می­گذارد. بنابریان بنده به پدران ومادران عرض می نمایم خوب عمل نمودن بهترین آموزش است.

خطبه دوم:

بسم الله الرحمن الرحیم

اوصیکم عباد الله ونفسی بتقوی الله

چندروز دیگر از ماه مهمانی باقی مانده است.شما مهمان خانه ای  هستید که در دعای افتتاح صاحب خانه را اینگونه معرفی نموده است: «وهو یُطعِم ولا یُطعَم ویُجیر ولا یُجار علیه» یا: «یُهلک ملوکاً ویَستخلف آخرین  قدر این مهمانی را بدانید.

امروز اخرین جمعه رمضان المبارک روز قدس شریف است.

چند سولا در رابطه با چرایی اهمیت این روز وجود دارد:

1-چرا قدس اهمیت دارد؟چرافلسطین اهمیت دارد؟

پاسخ:

از یک سو روز جهانی قدس تنها برای آزادسازی محرومان فلسطین نیست،زیرا قدس قداستی به طول و عرض جهان اسلام دارد.

از سوی دیگر چون فلسطین یک  پاره ای از تن اسلام است اسلام مرز ندارد و مردم فسطین از امت پیامبر هستند باید فریاد رسی شوند این خواسته پیامبر است که هرکجا مسلمانی فریاد کند باید فریاد رسی شود از سویی  فلسطین خط مقاومت  دنیای اسلام است نباید این خط شکسته شود باید این خط را مقاوم نگه داشت. آن کسی که در پشت دیوارهای زندان فلسطینی است، باید احساس تنهایی نکند، تا بایستد. آن زن و مردی که در کوچه‌ها و خیابانهای بیت‌المقدس و نوار غزه و شهرهای دیگر فلسطین اشغالی مورد تهاجم اراذل و اوباش صهیونیست است، باید احساس کند که شما پشت سرش هستید، تا بتواند مقاومت کند.

اسرائیل غاصب در اندیشه تصرف از نیل تا فرات است. امام خميني (ره) در سخنراني 7/6/63 مي فرمايند : «من کرارا‍ً تذکر داده ام که اسرائيل از نيل تا فرات را از خود مي داند ، و شما را غاصب سرزمين هاي خويش مي شمرد . گرچه اکنون جرات اظهار صريح آن را ندارد. خاکریز دفاعی کشورهای نوار ازنیل تا فرات در فلسطین شکل گرفته و باید ممنون مردم فلسطین هم باشیم که اجازه داده اند این خاکریز در کشور انها برپاشود.

سوال دوم:

حالا اینکه ما بیاییم تو خیابون وشعار بدهیم چه تاثیری دارد؟اونم در یک شلمزاری که دوربین خبرنگار شکسته و کسی ما را نمی بیند!

پاسخ :اولا روز قدس نشان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی صف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی حق و باطل، صف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی عدل در مقابل ظلم است. روز قدس. نشان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی این است که امت اسلامی اولاً زیر بار ظلم نمیرود، ولو این ظلم از پشتیبانی بزرگترین و قدرتمندترین دولتهای عالم برخوردار باشد.

ثانیاروز قدس روز دمیدن خون درر گهای مسلمانان است . روز شارژ غیرت ما است آمریکا در کفر خود غیرت دارد سالانه میلیاردها دلار برای تجاوز اسرائیل به فلسطبین بودجه می گذارد بی غیرتی است ما بیتفاوت باشیم راهپیمایی  روز قدس نماد  غیرت است . وشعار نه غزه نه لبنان عین بی غیرتی است.

ثالثاو مهمتر اینکه  اسرائیل میخواهد قدس در بین مسلمانان فراموش شود اگر درطول این چند دهه روز قدس نبود شاید برای  نسل امروز  برای متولدین این دهه قدس اهمیتی نداشت. . سالهاى متمادى است كه سعى مى‌شود مسأله قدس فراموش شود. روز قدس، درست تيرى است به قلب اين توطئه؛ حركتى است براى خنثى كردن اين توطئه خباثت‌آميزى كه استكبار و صهيونيسم و طرفداران و همكارانشان دست به يكى كرده‌اند تا به‌كلّى مسأله فلسطين را به دست فراموشى بسپارند.

 

سوال سوم :

شاید حق مردم فلسطین ست اگر حقشان بنود خدا انها را یاری می کرد!

پاسخ:

قدس شریف نماد توحید است انبیاء الهی کعبه و قدس را ساختند تا توحید و عدل استوار شوند و شرک و ظلم محو گردند وعده پروردگار این است که هر وقت دشمنان اسلام آتش جنگ افروختند خدا آن را خاموش خواهد کرد ” كلما اوقدوا نارا للحرب اطفاها” لکن این نوید با قیام موحدان عدل محور انجام خواهد شد و گرنه خداوند قدرت بیکران دارد و نیازی به دیگران نیست”… ولو یشاء الله لانتصر منهم و لکن لیبلوا بعضکم ببعض ٍ” اگر خدا می خواست از انها انتقام می کشید ولی فرمان پیکار داد تا برخی از را به وسیله برخی دیگر بیازماید. آنچه در فلسطین  می گذارد آزمایشی است برای همه مسلمانان

از حضور شما در راه÷یمایی امروز سپاسگذارم

عید سعید فطر را در پیش داریم که  شما را دعوت می نمایم به حضور گسترده در نماز عید سعید فطر انشاءالله در خطبه های مربوط به نماز عید مسائل مهمی در رابطه با شهرستان را باشما در میان می گذارم.

 

 

 

 

 

 

 

Like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.