متن کامل خطبه1395/06/19

بسم الله الرحمن الرحیم

مستحضريد كه امر به معروف و نهي از منكر بر همه ما واجب است اگر كسي معروفي را ترك كرد يا منكري را مبتلا شد گناه كرد و اگر كسي امر به معروف و نهي از منكر را هم ترك كرد او هم گناه كرد و اگر آن شخص مبتلا به معصيت گرفتار كيفر مي‌شود جامعه‌اي كه امر به معروف و نهي از منكر را ترك كردند هم مبتلا به كيفرند. ساده‌ترين درجه امر به معروف و نهي از منكر بسياري از مشكلات را حل مي‌كند امر به معروف و نهي از منكر چهار بخش دارد دو بخش‌اش وظايف عمومي ماست دو بخش‌اش مربوط به حكومت و نظام اسلامي است. آن بخشي كه مربوط به همه ماست آن انزجار قلبي به طوري كه نشانِ آن انزجار و تنفّر در رفتار و چهره ما مشهود باشد بخش دوم هم دستور اطاعت از خداست.

امر به معروف غير از مسئله تعليم, ارشاد, تهذيب, موعظه و مانند آن است از همه اينها جداست اگر بخواهيم احكام را ياد بدهيم اين جزء تعليم واجبات است نه امر به معروف موعظه كنيم, ارشاد كنيم, نصيحت كنيم اينها بابش جداست امر به معروف امر, امر يعني فرمان و آن كسي كه اين فرمان را اطاعت نمي‌كند دو گناه كرده يكي اينكه عفافش را رعايت نكرده مثلاً يكي اينكه فرمان آمر به معروف را امتثال نكرده اگر پدري به پسري امر بكند كه حتماً نمازت را بخوان و اين پسر نماز نخواند دو معصيت كرده يكي اينكه فرمان پدر را اطاعت نكرده چون امر كرد, يكي دستور خدا را. مسئله امر به معروف غير از موعظه و نصيحت و ارشاد و تعليم است آنها همه مبادي كار است اگر كسي مسئله‌اي را نمي‌داند تعليم جاهل, امر به معروف نيست مسئله‌اي را مي‌داند ولي يادش رفته تذكره و تنبيه ساهي و ناسي, امر به معروف نيست اضطراري در كار است از باب حلّ اضطرار كسي بخواهد با او مذاكره كند از راه امر به معروف نيست.

امر به معروف اين است كه شخصي عالماً عامداً بدون هيچ عذري دارد گناه مي‌كند و شخص آمر هم او را فرمان مي‌دهد كه بايد اين كار را بكني جلوي گناه را بگيري و اگر نكرد دو معصيت كرد بنابراين اينكه مي‌بينيد در كتاب‌هاي فقهي امر به معروف را در پايان مسئله جهاد مي‌نويسند و ادلّه او جداگانه است غير از مسئله تعليم جاهل است.

آن دو مرحله‌اي كه بر حكومت اسلامي است يكي مسئله جلوگيري ولو به ضرب و يكي هم مسئله جلوگيري ولو بالقتل آن دو مرحله به عهده حكومت است، اما اين دو مرحله به عهده همه ماست. اگر كسي گرفتار خلافي مي‌شود در كوي و برزن همه با يك چهره نفرت‌آوري او را نگاه كنند همين! لازم نيست به او فرمان بدهند همين كه عبوسانه او را ببينند او كنار مي‌كشد اين حدّاقلّي است كه بر همه ما واجب است اگر ما هم سرمان را خم كرديم و رد شديم خب ما هم معصيت كرديم او هم معصيت كرده است غرض آن است كه امر به معروف اگر وظيفه عمومي است و انسان عبوسانه و متنفّرانه كسي را نگاه بكند اين زن يا اين مردِ تبهكار از آغاز تا انجام خيابان كه مي‌گذرد شرمنده مي‌شود مي‌بيند در اين جامعه نمي‌تواند گناه كند بنابراين اين حداقل است و اگر جامعه ما اين حداقل را انجام بدهد مشكل حل است اين اولين مرتبه امر به معروف است كه بر همه ما واجب است.

انسان همان طوري كه به سطل زباله با يك نگاه متنفّرانه مي‌نگرد با گناه هم همين طور بايد نگاه كند اين بر همه ما واجب است آن وقت چنين جامعه‌اي معطّر مي‌شود.

جامعه ای که نسبت به ترک معروف و انجام منکر بی تفاوت است جامعه ای که ترک امر به معروف و نهی از منکر را می نماید مبتلا به هزار گرفتاری می شود

بنده چند روایت می خوانم شما به دقت گوش دهید و بر شلمزار و شهرستان کیار تطبیق دهید این کار شماست اگر دیدید شهرستان مبتلا شده به این گرفتاریها که روایات در مورد امربه معروف و نهی از منکر می گوید تهنا راه نجات امر به معروف است و نهی از منکر

إِذَا لَمْ يَأْمُرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ لَمْ يَنْهَوْا عَنِ الْمُنْكَرِ وَ لَمْ يَتَّبِعُوا الْأَخْيَارَ مِنْ أَهْلِ بَيْتِي سَلَّطَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ شِرَارَهُمْ فَيَدْعُوا خِيَارُهُمْ فَلَا يُسْتَجَابُ لَهُمْ.

هرگاه (مردم) امر به معروف و نهى از منكر نكنند، و از نيكان خاندان من پيروى ننمايند، خداوند بدانشان را بر آنان مسلّط گرداند و نيكانشان دعا كنند امّا دعايشان مستجاب نشود .

کافی(ط – الاسلامیه) ج 2 ، ص 374 {شبیه این حدیث در امالى(صدوق) ص 308

در شهر خود نگاه کنید اگر از من امام جمعه به عنوان یک مسئول به ستوه امدید و نمی توانید ازشر او خلاص شوید اگر فلان مسول اداره را دارید تحمل می کنید این عذاب الهی است چون ترک امر به معروف و نهی از منکر نمودید.

ببینید دراین شهر چه کسانی مسلط هستند سرنوشت شهر دست چه کسانی است.اگر بدان بر خوبان سلطه دارند اگر اختیار شهر دست چند نفر بدکار و بی لیاقت افتاده اگر یک عده هوچی برای شهر تعیین تکلیف میکنند اگر یک عده شایعه ساز برای این شهر تصمیم میگرند اگر مسئول بی لیاقت و ارکستر و ربا خوار و قاضی ظالم و ……شمارا به ستوه اورده چون ترک امر به معروف و نهی از منکر کردید

چون رشوه خواری دید سکوت کردید

شب شهادت امام باقر ساز و ارگ شنیدید شرکت کردید و شام خوردید و سکوت کردید

تهمت و افترا شنیدید سکوت کردید

شایعه شنیدید سکوت کردید

درمجالس عروسی شراب خواری دیدید سکوت کردید

از امام باقر علیه السلام:

أَوْحَى اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ إِلَى شُعَيْبٍ النَّبِيِّ (صلی الله علیه) أَنِّي مُعَذِّبٌ مِنْ قَوْمِكَ مِائَةَ أَلْفٍ أَرْبَعِينَ أَلْفاً مِنْ شِرَارِهِمْ وَ سِتِّينَ أَلْفاً مِنْ خِيَارِهِمْ فَقَالَ (علیه السلام) يَا رَبِّ هَؤُلَاءِ الْأَشْرَارُ فَمَا بَالُ الْأَخْيَارِ فَأَوْحَى اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ إِلَيْهِ دَاهَنُوا أَهْلَ الْمَعَاصِي وَ لَمْ يَغْضَبُوا لِغَضَبِي‏

خداى تعالى به شعيب پيامبر وحى فرمود كه: من صد هزار نفر از قوم تو را عذاب خواهم كرد: چهل هزار نفر بدكار را، شصت هزار نفر از نيكانشان را. شعيب عرض كرد: پروردگارا! بدكاران سزاوارند اما نيكان چرا؟ خداى عز و جل به او وحى فرمود كه: آنان با گنهكاران راه آمدند و به خاطر خشم من به خشم نيامدند

دقت کنید عذاب خداچیست؟

گناه چیست؟

 

خطبه دوم

بسم الله الرحمن الرحیم

در ایام حج ابراهیمی هستیم این ایام یادوار حادثه منا و مصیبت  جان باختن حاجیان ایرانی در حال عبادت و با لبان تشنه و در زیر آفتاب سوزان است، حادثه‌ای  که حقیقتا عمیقاً غم‌انگیز و فراموش‌نشدنی است

دیدار رهبر معظم با خانواده های جان باختگان حادثه منا را در هفته ای که گذشت داشتیم اگر حاکمان کشورهای اسلامی از ابتدا تاکنون یک ذره از این سید شجاع تقلید می کردند وموضع میگرفتند  این غده سرطانی یعنی عربستان سعودی حداقل یک عذرخواهی میکرد اما سکوت کشورها و حکام وسکوت سازمانهای مدعی حقوق بشرحکم عربستان راپررو نموده که رهبر معظم در این دیدار خودداری حکام سعودی از یک عذرخواهی زبانی را اوج وقاحت و بی شرمی آنان برشمردند و افزودند: حتی اگر تعمدی در کار نبوده باشد، این همه بی تدبیری و بی‌کفایتی برای یک مجموعه حاکمیتی و سیاسی، جرم محسوب می شود.

یکی از مسائلی که این روزها سرو صدا ایجاد نموده مسئله همکاری ایران با FATF است

بنده جمع بندی از نظرات موافقان و مخالفان نداشته ام اما در رابطه fatf چند نکته کوتاه داشته باشم برای شما عزیزان

اولا fatf چیست؟

FATF یک قرارداد نیست، یک سازمان بین دولتی است.

fatf  مخفف اتحادیه بین المللی مبارزه با پول شویی است. یك سازمان همكاری میان دولت هاست كه به منظور مبارزه با پول شویی شكل گرفته است . هدف اصلی این اتحادیه ، در واقع ، مبارزه با مظاهرمختلف فعالیت های غیر قانونی میباشد كه بخش اقتصادی كشورها را تحت تاثیر خود قرار داده اند .

پولشویی یعنی چه؟

واژه پولشويي براي توصيف فرآيندي مورد استفاده قرار مي گيرد که در آن پول غيرقانوني يا کثيفي که حاصل فعاليت هاي مجرمانه مانند قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و کالا، قاچاق انسان، رشوه، اخاذي، کلاهبرداري و … است، در چرخه اي از فعاليت ها و معاملات مالي و‌ با گذر از مراحلي، شسته شده و به عنوان پولي قانوني، موجه و مشروع جلوه داده مي شود.

 

مقررات مبارزه با پولشویی شامل قوانینی است که اشخاص و شرکت‌ها را موظف می‌کند در مورد نحوه کسب درآمدشان به دولت‌ها توضیح دهند، از این راه، پول‌هایی که از راه‌های نامشروع، مانند قاچاق، رشوه و تخلف‌های مالی به دست آمده است، برای ورود به بازارهای مالی با دشواری بیشتری رو به رو می‌شود و سلامت نظام مالی و اقتصادی قابل تضمین‌تر خواهد بود.

در سال 2001 بعد از حملات تروریستی 11 سپتامبر به برج های مرکز تجارت جهانی در نیویورک، یک وظیفه دیگر هم به عهده کارشناسان سازمان گذاشته شد و آن این‌که «بازارهای هدف برای سرمایه‌گذاری را از نظر وجود امکان تامین مالی تروریسم» بررسی کنند.

FATF یک لیست سیاه دارد این لیست شامل کشورهایی است که از نظر کارشناسان این سازمان، در مبارزه جهانی علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم همکاری نمی‌کنند.

اگر اسم کشوری در لیست سیاهfatf قرار گرفت چه پیامدهایی برای ان کشور دارد؟اگر نام کشوری در این لیست قرار گرفت پیامدش این است که کشورهای دیگر ریسک نمی کنند و در این کشور سرمایه گذاری نمی نمایند تا مینه های حمایت مالی از تروریسم کاهش پیدا نماید

خب به ایران چه ربطی دارد؟

پاسخ:ایران جزء لیست سیاه است.

دولت مردان میگویند بعد از برجام اگر بخواهیم امکان سرمایگذاری کشورهی خارجی را فراهم نماییم باید با FATF همکاری نماییم.

و این همکاری امضاء هم شد..منتقدان میگویند این همکاری باعث میشود اطلاعات نظام مالی ایران به  FATF داده شود

یااینکه میگویند باعث خود تحریمی میشود یعنی اینکه ما اگر بخواهیم قوانین FATF را عملیاتی نماییم یک قانون انها این است که قطع روابط با اشخاص مشمول تحریم های امریکا بشود یعنی فرمانده س÷اه ایران که در لیست تحریمهای امریکا هست در ایران هم تحریم شود

دولت هم پاسخهایی داشته که مفصل است  برای بنده هنوز در ابطه با FATF ابهاماتی وجود دارد یعنی توضیحات دولت کافی نبوده امیدواریم مجلس با حساسیت این موضوع را مورد بررسی قرارر دهد.خب همانطور که برجام ابهاماتی داشت و چون آن ابهامات برطرف نشد الان آمریکا میتواند دبه کند قوانین FATF هم ابهاماتی دارد مثلا اگر کشورها را موظف میکنند به عدم حمایت مالی تروریسم خب واژه تروریسم تعریف میخواهد مصداق تروریسم باید مشخص شود به نظر انها س÷اه ایران تروریسم است حزب الله ایران تروریسم است باید این ابهامات روشن شود.

نکته بعد اینکه فکر کنید چرا رفتید در لیست سیاه؟چون از حزب الله لبنان حمایت نمودید چون سپاه شما چون اداره اطلاعات شما در نظر انها تروریسم است حال اگر بخواهید از لیست سیاه خارج شوید باید اینهارا تحریم کنید

 

Like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.